Propadeňák u Dobrotic na Holešovsku: Může za zdejší neobvykle členěnou krajinu kletba nebo katastrofa?
Jak přišel Propadeňák u Dobrotic u Holešova ke svému jménu? A jak se liší několik set let stará pověst a vědecké závěry? V cyklu Záhady a tajemství Zlínského kraje se na toto místo vydali redaktorka Markéta Macháčková a odborník na cestovní ruch Zdeněk Ubranovský.
Na malebném kopci nedaleko Holešova se rozprostírá místo opředené tajemstvím – Propadeňák. Jeho název sám o sobě evokuje něco, co se propadlo do hlubin země. A právě to je jádrem staré pověsti, která se k tomuto místu váže.
Vypráví se o zlém pánovi místní tvrze, který měl ale velmi hodnou dceru. Když přišel na tvrz v zimní plískanici starý žebrák, hradní pán ho nechal vyhodit a poštval na něj psy. Jeho dcera se ale muže zastala a její otec je oba poslal k čertu. Stařec se pak nenadále změnil na statného muže, otočil se k tvrzi a sdělil kletbu: „Budiž by ses do země propadla.“
Co by v této legendě mohlo mít souvislost s realitou? Třeba to, že je na první pohled viditelné, že v současné krajině jsou výrazně patrné různé propadliny a valy. Taky je prokázáno, že v historii tady tvrz stávala, což potvrdily archeologické nálezy. Velkou zajímavostí pak je, že ačkoli tvrz s velkou pravděpodobností shořela, našel se klíč, kterým se odemykala.
V posledních letech přineslo nové světlo do této záhady, jak Propadeňák přišel ke svému jménu, takzvané lidarové snímkování. Tato moderní technologie umožňuje vytvářet z vesmíru detailní trojrozměrné mapy terénu, a to i pod vegetací. Lidarové snímky odhalily, co se vlastně propadlo. Nebyla to tvrz, ale blízký svah u ní. Udála se tady totiž rozsáhlá přírodní katastrofa – sesuv půdy do údolí.
Stalo se to asi před 500 lety. Tento obrovský sesuv zcela změnil tvář krajiny a zcela jistě vyděsil všechny obyvatele z okolí, takže vznikaly pověsti a legendy. To, co dnes vidíme v místní krajině, jsou jak zbytky valů kolem středověké tvrze, tak pozůstatky zmiňované katastrofického události.
Odkud historici berou informace o majitelích a historii jednotlivých míst? A co je pravda na pověsti, že místní tvrz byla propojena podzemní chodbou s nedalekým tzv. Vantrockým mlýnem?
Poslechněte si reportáž o tomto tajuplném místě, ve které mnohé odkrývá holešovský historik Karel Bartošek.
Seriál Záhady a tajemství Zlínského kraje můžete poslouchat i v podcastech na mujRozhlas, Spotify, Apple iTunes nebo Seznam.
Všechny díly pořadu pak najdete také ZDE.
Související
-
V Holešově na Kroměřížsku objevili při modernizaci továrny pohřebiště z 5. století
Při modernizaci továrny Sfinx v Holešově na Kroměřížsku odkryli archeologové pohřebiště z 5. století. Pochází tedy ještě z období před vznikem Velké Moravy.
-
Továrnu na cukrovinky založil v Holešově v roce 1863 Philipp Kneisl, dodnes se v ní vyrábí
Philipp Kneisl, podnikatel německého původu, založil roku 1863 v Holešově podnik na výrobu cukrovinek. Ten se pod jeho jménem stal slavným přinejmenším ve střední Evropě.
-
Učenec rabín Šach, který je pohřben v Holešově, zde podle legendy dopsal své knihy až po své smrti
V Holešově můžete najít hned několik tajemných míst. Kromě místního podzemí je to například i židovský hřbitov, na kterém najdete místo posledního odpočinku rabína Šacha.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.