V Uherském Hradišti došlo v roce 1969 k nevídané události. V centru města přesunuli kapli
6. ledna 1969 došlo v Uherském Hradišti k události, která v tehdejším Československu neměla obdoby. Byla přesunuta budova kaple svatého Šebestiána v centru města.
V Uherském Hradišti na Palackého náměstí upoutá pozornost návštěvníků barokní kaple, která byla postavena císařskými vojáky v roce 1715 jako poděkování za odvrácení morové epidemie. Jde o kapli svatého Šebestiána, s jejíž historií se pojí jeden velmi zajímavý moment. V roce 1969 byla totiž kvůli rozšíření komunikace vyzvednuta na úroveň okolního terénu a posunuta o několik metrů.
Pro tento přesun bylo využito technologie československého patentu Dr. Wünsche a Ing. Šuláka. Bylo to vůbec poprvé, kdy se v Československu podobný způsobem transportovala nějaká stavba.
Jak popisuje historik Slováckého muzea Pavel Portl, přípravné práce začaly už na podzim v říjnu roku 1968. Samotný přesun začal 6. ledna, kdy byla přesunuta o dva metry a následující den 7. ledna o dalších sedm metrů.
Stejný postup byl o šest let později zopakován při přesunu kostela Nanebvzetí Panny Marie v Mostě, kde stavbu vážící přibližně 12 tisíc tun posunovali o plných 841 metrů.
V reportáži redaktorky Českého rozhlasu Zlín Markéty Macháčkové historik Slováckého muzea Pavel Portl přiblížuje význam a podrobnosti přesunu budovy kaple na Palackého náměstí v Uherském Hradišti a historička Blanka Rašticová přidává svou osobní vzpomínku na tuto událost.
Související
-
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - příběhy, životy a osudy významných osobností
Uherské Hradiště je město ve Zlínském kraji, 23 km jihozápadně od Zlína na levém břehu řeky Moravy.
-
Hladný most v Chřibech je 7 metrů vysoká kamenná stavba, kterou najdete uprostřed lesů
V horském pásmu Chřiby najdete spoustu tajemných míst. Jedním z nich je Hladný most, který se nachází uprostřed místních lesů. Pátrali jsme po jeho historii a významu.
-
Bojkovice mají za sebou krvavou historii, chránit je měl hrad Nový Světlov a místní kostel
Na zámek Nový Světlov v Bojkovicích na Uherskobrodsku je vidět odevšad. Vznikl přestavbou původního hradu, který měl pro místní kraj důležitou obrannou úlohu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.