Předlohou pro fiktivní zapadlou horskou obec Želary jsou ve skutečnosti Moravské Kopanice v Bílých Karpatech. Stejnojmenný film se ale točil na Slovensku
Spisovatelka Květa Legátová, vlastním jménem Věra Hofmanová učila na škole ve Starém Hrozenkově. O místním kraji napsala knihu Jozova Hanule, která se stala předlohou pro film Želary.
Čtěte také
Uprostřed Starého Hrozenkova stojí kostel narození Panny Marie a klikatá cesta, kterou v knize Jozova Hanule popisuje Květa Legátová. Dnes ale tato obec vypadá zcela jinak. Dřevěné nízké osamělé chalupy, jak jsou popisovány v knize, dnes ve Starém Hrozenkově nenajdeme. Podél silnice, která je hlavním tahem na Slovenskou a kterou denně projedou stovky aut a kamionů, je moderní řadová zástavba rodinných domů.
Atmosféru samot a polosamot z knihy Jozova Hanule a filmu Želary vystihují spíše nedaleké Vápenice, Vyškovec nebo Žítková. I tady se ale život značně změnil.
Novodobí majitelé, zákazy a konec sousedského besedování
Do Moravských Kopanic se v posledních letech stěhují lidé z větších měst. Kupují tu pozemky a staví domy. „Má to destruktivní vliv, že se tady objevily značky jako zákaz vjezdu, soukromý pozemek, nevstupovat – a brány a závory. To tu nikdy nebylo, ani za komunistů,“ popisují starousedlík Josef Bartoš a jeho otec. Lidé z Kopanic si podle nich dříve víc pomáhali, byli pracovitější a víc spolu mluvili.
Oba se shodují, že v knize Jozova Hanule poznali příjmení Juriga, které se tu často vyskytuje.
Když v roce 2003 filmaři podle novely Jozova Hanule natočili film Želary, ve Starém Hrozenkově a okolí vhodné lokality pro natáčení nenašli. Snímek proto natočili ve skanzenu na slovenské Oravě.
Související
-
Kateřina Tučková o novém románu Bílá Voda: Většina postav je inspirována skutečnými osobami
Na nový román spisovatelky Kateřiny Tučkové čekali čtenáři celých deset let – tolik uplynulo od vydání její předchozí, velmi úspěšné knihy Žítkovské bohyně (2012).
-
Pro knihu Zdeňka Zapletala Půlnoční běžci byl inspirací Holešov, najdete v ní reálná místa i lidi
Děj knihy Půlnoční běžci spisovatele Zdeňka Zapletala se odehrává ve městě Městec. Jméno Městec je vymyšlené, reálie jsou ale skutečné.
-
Nejenom bohyně, ale i skály z doby ledové, hluboké lesy a Horenka Chabová. To je magická Žítková
V Žítkové je mimo jiné Skaličí se spoustou skal a obrovských kamenů. Je to pozůstatek doby ledové.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://zlin.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://zlin.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka