Objevuje se při bouřlivých a temných nocích v pokoji mrtvých: Černá paní z Buchlova je záhadou už několik století
Každý hrad má své příběhy a tajemství. Na hradě Buchlov je to legenda o Černé paní. Odkud se vzala?
Čtěte také
Ve Zlínském kraji bylo v historii postaveno celkem 31 hradů. Dochované v takové podobě, že je i dnes můžeme nazývat hradem, jsou ale pouze dva. Hrad v Malenovicích a hrad Buchlov.
Buchlovský hrad byl postaven zhruba v polovině 13. století na stejnojmenném kopci. Po tři sta letech od jeho výstavby se stala událost, která dala základ pro první spekulaci o Černé paní. Ta se má objevovat za bouřlivých, nevlídných, a hlavně temných nocí v takzvaném pokoji mrtvých. A pokud ne tady, tak údajně kvílí v kapli sv. Barbory.
Psal se rok 1582, kdy nechala Kateřina Rájecká z Mírova zabít svého manžela Jindřicha Prakšického ze Zástřizl. Motivem vraždy byl její milenecký poměr. Kvůli vraždě Jindřicha, za kterou ji měl osud potrestat, je první kandidátkou na Černou paní.
Druhou ženou, která se měla na hradě hrůzně provinit, je služka, jejíž příběh zaznamenal Jan Erazim Vocel v Květech českých. Ta údajně zavraždila malé dítě pletací jehlicí. Pod tíhou viny pak vyskočila z okna. Ostatní poddaní jejím činem opovrhovali, a proto ji nechtěli několik dní pohřbít. Kvůli tomu zůstala její duše na hradě.
Poslední ženou, která by mohla na hradě strašívat, je Hildegarda Lichtenštejnská. U tohoto příběhu dnes už ale víme, že je nepravdivý a vychází z pověsti ze Šumperka. Ani průvodci na Buchlově už proto legendu o Hildegardě nezmiňují.
Všechny adeptky na Černou paní spojují dvě věci. Domnělé vraždy a také jedna neobyčejná hradní místnost. Jedná se o pokoj mrtvých, místo s neogotickou klenbou a obrazy zemřelých. Návštěvníci hradu v pokoji netráví mnoho času, vyvolává totiž nepříjemné až stísněné pocity.
Kde je Lípa neviny a jakou má spojitost s Černou paní z Buchlova? A je Bílá paní tatáž osoba jako Černá paní? To se dozvíte v dalším dílu z pořadu Záhady a tajemství Zlínského kraje. Průvodcem legendami byl Markétě Macháčkové a Zdeňkovi Urbanovskému autor pentalogie Chřiby záhadné a mytické Bořek Žižlavský.
Seriál Záhady a tajemství Zlínského kraje můžete poslouchat i v podcastech na mujRozhlas, Spotify, Apple iTunes nebo Seznam.
Všechny díly pořadu pak najdete také ZDE.
Související
-
Buchlov patří mezi nejzachovalejší královské hrady, vede k němu silnice i turistické stezky
Hrad Buchlov stojí na stejnojmenném kopci nad Buchlovicemi v pohoří Chřiby ve Zlínském kraji. A nikdo, kdo projíždí buchlovskými kopci, nemůže hrad přehlédnout.
-
Bojkovice mají za sebou krvavou historii, chránit je měl hrad Nový Světlov a místní kostel
Na zámek Nový Světlov v Bojkovicích na Uherskobrodsku je vidět odevšad. Vznikl přestavbou původního hradu, který měl pro místní kraj důležitou obrannou úlohu.
-
Nevěsta, která zemřela dvakrát a má tři náhrobky – příběh Alžběty Vaňkové
Alžběta Vaňková je dívka, která zemřela jako mladá před čtyřmi staletími a po níž se nám dochoval honosný náhrobek s jejím příběhem.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.