Nevěsta, která zemřela dvakrát a má tři náhrobky – příběh Alžběty Vaňkové
Alžběta Vaňková je dívka, která zemřela jako mladá před čtyřmi staletími a po níž se nám dochoval honosný náhrobek. A to hned třikrát. Originál je ve Valašském Meziříčí, jeho kopie ve Vsetíně a v Rožnově pod Radhoštěm.
„Léta 1662 dne 25. júna Alžběta ctná děvečka Jana Vaňka a Estery, manželky jeho vlastní dcera v devatenáctém létě byla. Svůj stav panenský proměnit měla, smrt v tom jí překazila. Ženich její měl býti Jan Michoňků z Meziříčí, však Syn Boží, ten nebeský oblíbil sobě ji, panu andělskou, u něhož již zůstává a nás tam očekává. Amen.“
To je psáno na náhrobní stéle ve Valašském Meziříčí, ale i na jejích kopiích ve Vsetíně a v Rožnově pod Radhoštěm. Po příběhu Alžběty Vaňkové se vydali pátrat Markéta Macháčková a Zdeněk Urbanovský.
Zjistili, že tato mladá žena podle legendy zemřela dvakrát - poprvé těsně před svou svatbou a podruhé žalem. A podle dochovaných listin Alžběta Vaňková nejen, že dvakrát zemřela, ale také se dvakrát narodila. Jak je to možné? Poslechněte si v dalším dílu cyklu Záhady a tajemství Zlínského kraje.
Seriál Záhady a tajemství Zlínského kraje můžete poslouchat i v podcastech na mujRozhlas, Spotify, Apple iTunes nebo Seznam.
Všechny díly pořadu pak najdete také ZDE.
Související
-
Jezero ve Velkých Karlovicích, které údajně vytvořili čerti, inspirovalo i Karla Jaromíra Erbena
Velké Karlovice na Valašsku okouzlují svou architekturou i okolním krajem. Lákají filmaře a inspirují umělce, protože nabízí malebná zákoutí i pověstmi opředená místa.
-
Vražda ševce Františka Bartoše souvisí s historií Zlína, bez ní by se nenarodil Tomáš Baťa
Zlín by nebyl Zlínem nebýt podnikatele Tomáše Bati. A Tomáš Baťa by vůbec nebyl nebýt tragické události v roce 1867.
-
Bojkovice mají za sebou krvavou historii, chránit je měl hrad Nový Světlov a místní kostel
Na zámek Nový Světlov v Bojkovicích na Uherskobrodsku je vidět odevšad. Vznikl přestavbou původního hradu, který měl pro místní kraj důležitou obrannou úlohu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka