Nevěsta, která zemřela dvakrát a má tři náhrobky – příběh Alžběty Vaňkové

Alžběta Vaňková je dívka, která zemřela jako mladá před čtyřmi staletími a po níž se nám dochoval honosný náhrobek. A to hned třikrát. Originál je ve Valašském Meziříčí, jeho kopie ve Vsetíně a v Rožnově pod Radhoštěm.

„Léta 1662 dne 25. júna Alžběta ctná děvečka Jana Vaňka a Estery, manželky jeho vlastní dcera v devatenáctém létě byla. Svůj stav panenský proměnit měla, smrt v tom jí překazila. Ženich její měl býti Jan Michoňků z Meziříčí, však Syn Boží, ten nebeský oblíbil sobě ji, panu andělskou, u něhož již zůstává a nás tam očekává. Amen.“

To je psáno na náhrobní stéle ve Valašském Meziříčí, ale i na jejích kopiích ve Vsetíně a v Rožnově pod Radhoštěm. Po příběhu Alžběty Vaňkové se vydali pátrat Markéta Macháčková a Zdeněk Urbanovský.

Zjistili, že tato mladá žena podle legendy zemřela dvakrát - poprvé těsně před svou svatbou a podruhé žalem. A podle dochovaných listin Alžběta Vaňková nejen, že dvakrát zemřela, ale také se dvakrát narodila. Jak je to možné? Poslechněte si v dalším dílu cyklu Záhady a tajemství Zlínského kraje.

Seriál Záhady a tajemství Zlínského kraje můžete poslouchat i v podcastech na mujRozhlas, Spotify, Apple iTunes nebo Seznam.

Všechny díly pořadu pak najdete také ZDE.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.