Buchlov patří mezi nejzachovalejší královské hrady, vede k němu silnice i turistické stezky
Hrad Buchlov stojí na stejnojmenném kopci nad Buchlovicemi v pohoří Chřiby ve Zlínském kraji. Cenný je především svou zachovalou architekturou. Byl vystavěn v první polovině 13. století a patří tak mezi nejstarší královské hrady v Česku. Buchlov odolával obléhání a nikdy nebyl zcela dobyt. Do podoby, jakou má nyní, byl přestavěn v renesanci.
Čtěte také
Výletníci, kteří se k významné pevnosti vydají pěšky, se při výstupu do kopce zřejmě zapotí, zato ale uvidí krásy, které se jinak než při pěší túře poznat nedají.
Buchlov má podle kastelána Rostislava Joška tři základní prohlídkové okruhy. Hlavní okruh trvá 90 minut a představuje návštěvníkům gotické a renesanční prostory hradu. Druhá trasa putuje po stopách hrabat Berchtoldů. Uvidíte přírodovědné a egyptologické sbírky, včetně mumií. Na třetím okruhu vás průvodci zavedou na vyhlídkovou věž hradu. Kromě toho nabízejí na Buchlově i speciální prohlídku pro děti ve věku od šesti do deseti let.
V současné době se dokončuje rekonstrukce jihovýchodního hospodářského křídla na druhém nádvoří. Tento komplex zahrnuje lovecký salonek, archivy, restauraci, vinárnu, vstupní místnost s výstavami a prodejnu suvenýrů. Během rekonstrukce bylo potřeba opravit zejména střechu. V roce 1931 totiž hrad vyhořel a nové krovy byly kvůli úsporám vyrobeny z tenčích profilů.
Pokud hrad Buchlov navštívíte, určitě byste se měli projít i po okolí. Například ke kapli svaté Barbory, které místní neřeknou jinak než Barborka. Manýristická stavba stojí na vrchu Modla a slouží jako hrobka majitelů buchlovského panství Petřvaldů a Berchtoldů. Od hradu ke kapli dojdete za dvacet minut.
Související
-
V Hostišové se na vrchu Strážná tyčí rozhledna. Kdysi prý na jejím místě stával hrad
Název Na Strážné by tomu i napovídal. Rozhledna má kamennou podezdívku, samotná vyhlídková věž je ze dřeva. Ačkoli měří jen 14 metrů, nabízí překvapivé výhledy do okolí.
-
U Koryčan můžete navštívit hrad Cimburk. Práce dobrovolníků změnila ruiny v romantickou zříceninu
Hrad Nový Cimburk u Koryčan byl postaven ve 14. století. Od poloviny 18. století zůstal opuštěný. Dnes je díky usilovné práci dobrovolníků přístupný pro veřejnost.
-
Traduje se, že pod Holešovem vedou tajné chodby. Až na jednu lze jejich využití logicky vysvětlit
Traduje se, že Holešov je propletený tajnými chodbami. Podle nejznámější pověsti vedla podzemní cesta ze zámku na jen pár minut vzdálenou kovárnu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.