Nábytek Jindřicha Halabaly vznikl v minulém století, jeho obliba ale trvá dodnes

Jindřich Halabala byl a stále je legendou českého nábytkářství. Tento návrhář, publicista a pedagog prochází z Koryčan na Kroměřížsku.

Křeslo s obloukovými bočnicemi z ohýbaného dřeva s názvem H 70 má v názvu písmeno Há po svém tvůrci. Řeč je o návrháři nábytku Jindřichu Halabalovi, který svou prací ovlivnil vzhed domácností v Československu.

Nábytek Jindřicha Halabaly nebyl jen trendem určitého období, ale stal se nadčasovým. Vybrané modely jsou v dnešní době nově vyráběny v rámci licence, i když byly navrženy na začátku nebo v polovině 30. let. Mezi lidmi je také mnoho kusů původního nábytku Jindřicha Halabaly, převážně židlí a křesel z ohýbaného dřeva nebo trubek.

O životě a tvorbě rodáka z Koryčan na Kroměřížsku natáčela redaktorka Českého rozhlasu Zlín Markéta Macháčková.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.