Podpatky inauguračních bot pro Evu Pavlovou byly inspirovány tvarem klenby ve Vladislavském sále, prozrazuje jejich tvůrce Oldrich Voyta
Hostem Českého rozhlasu byl světový designér a obuvník Oldrich Voyta, který na sebe nedávno upoutal velkou pozornost, když navrhl lodičky a psaníčko pro první dámu Evu Pavlovou pro inaugurační den.
Oldrich Voyta vystudoval design obuvi na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a na stejné univerzitě aktuálně vede výzkum obuvi. V centru výzkumu obouvání pracoval s předními designéry v Pekingu, kde získal mimo jiné ocenění Red Dot. Svou tvorbu pravidelně prezentuje na nejprestižnějších akcích po celém světě, věnuje se ale i zdravotní obuvi. A jedním z jeho posledních projektů jsou inaugurační lodičky a psaníčko pro první dámu Evu Pavlovou.
V rozhovoru mluví o tom, jak se dostal k tvorbě obuvi a jak ho ovlivnilo setkání se světoznámým španělským návrhářem a obuvníkem Manolo Blahnikem, který obouval například Madonnu, Dianu, Kylie Minogue a další osobnosti.
Řeč se stočila samozřejmě také na spolupráci s první dámou Evou Pavlovou: „Vše vzniklo za dva týdny, kdy samozřejmě ostatní práce šla stranou. Když člověk nespí a nejí, tak to jde,“ říká s úsměvem a dodává: „V době, kdy já jsem se o tom dozvěděl, tak jsem neměl kopyto ani napínací stélku, ani podpatky, ani materiál. A povedlo se to hlavně díky lokálním firmám, které tu zatím stále jsou, což je skvělé.“
Zajímavým detailem je také to, že podpatky těchto bot vznikly na 3D tiskárně, jsou z rozložitelného bio plastu a mají unikátní specifický tvar, který je inspirovaný tvarem klenby ve Vladislavském sále.
Tyto a další zajímavosti spojené s jeho profesí i s obuví pro nejen pro první dámu se dozvíte v záznamu rozhovoru s designérem a obuvníkem Oldrichem Voytou.
Související
-
Cigaretové nedopalky zamořují pevninu i moře. Vědci ze Zlína přišli na to, jak tento odpad využít
Nedopalky cigaret mohou být vítanou surovinou pro výrobu speciálních filtrů. Vědci ze zlínské univerzity vyvinuli metodu jejich zpracování.
-
Vědci ze zlínské univerzity pomáhají s rozvojem takzvané virtuální kriminalistiky
Zlínští vědci vyvíjejí program, který kriminalistům umožní uchovávat veškeré detaily z místa činu.
-
Při problémech na vesmírném letu je to podobné jako ve válce, říká student vesmírného inženýrství
Jeho životní sen se shoduje se snem spousty dětí a on za ním opravdu cílevědomě kráčí. Hostem Českého rozhlasu Zlín byl Jakub Zemek, student vesmírného inženýrství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.