Místo džungle továrny, domy a pastviny. Jan Antonín Baťa budoval v Brazílii svůj zlínský sen
Čtyři města, most, řada továren, domů. To vše po sobě v Brazílii zanechal Jan Antonín Baťa. A za svoje úsilí v této zemi byl dokonce navržen na Nobelovu cenu za mír.
A brazilské části života Jana Antonína Bati je věnována výstava Tehdy tu byla džungle ve zlínském muzeu jihovýchodní Moravy.
V Jižní Americe žil a rozvíjel obuvnický průmysl poté, co opustil Československo před nacistickou okupací. Výstava je součástí akcí, které v těchto dnech připomínají sto dvacet let od narození zlínského obuvníka. „Poslali jsme 4450 fotek měst, které dal dědeček budovat v Brazílii,“ říká vnučka Jana Antonína Bati Dolores Liliana Bata Arambasic.
Podle historičky Hany Kuslové Baťa v Brazílii také choval vlastní dobytek a pěstoval plodiny.
Ve státě Sao Paulo Baťa založil města Batatuba a Mariápolis, dále ve vnitrozemí v nejhustší džungli vybudoval ve státě Mato Grosso do Sul město Bataguassú, na hranicích se státem Paraná pak vyrostla Bataypora.
Výročí 120 od narození Jana Antonína Bati si připomene řada akcí. Nadační fond Jana Antonína Bati připravil akci nazvanou 11 dnů s J. A. Baťou. Jedním z hlavním partnerů akce je Český rozhlas Zlín. http://jabata120.cz/
Na jeho pozemcích se v době, kdy se Evropa vyrovnávala s průběhem a následky druhé světové války, usadilo na 80 tisíc lidí, často uprchlíků z Československa a dalších zemí. Jen továrna v Batatubě zaměstnávala v 50. letech na 1 200 lidí a byla u zrodu úspěšného brazilského obuvnického průmyslu druhé poloviny minulého století.
Za své kolonizační úsilí byl Brazílií v roce 1957 navržen na Nobelovu cenu za mír. Tu ale odmítl ve prospěch kandidáta z Brazílie. Jan Antonín Baťa zemřel 23. srpna 1965 v Brazílii v den slavnostního otevírání jeho mostu přes řeknu Paraná. I ten nechal postavit.
Související
-
Začalo 11 dnů s Janem Antonínem Baťou. Jeho myšlenky stále platí, říká Baťova vnučka
Ve Zlíně odstartoval program nazvaný Jedenáct dnů s Janem Antonínem Baťou.
-
Komunistický puč znamenal konec Zlína i firmy Baťa. Na dlouhá desetiletí tu byl Svit a Gottwaldov
Před sedmdesáti lety se komunisté chopili moci v tehdejším Československu. Únorové události roku 1948 ovlivnily život také ve Zlíně.
-
Jan Antonín Baťa prezidentem? Jednalo se o tom, přednost ale dostala firma
Průmyslník Jan Antonín Baťa byl jednou ze zvažovaných osobností, která měla po Mnichovské dohodě v roce 1938 usednou do prezidentského křesla.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Prezident Pavel. Babiš prohrál i v Průhonicích, ANO hodnotí výsledek jako svůj úspěch
-
Čaputová se nečekaně objevila v Pavlově štábu. ‚Jde i o vítězství naděje,‘ sdělila slovenská prezidentka
-
Pavel jasně vyhrál u vzdělaných a bohatých, bodoval ale i v chudších oblastech a u voličů s exekucemi
-
Jak volili vaši sousedé: podívejte se na okrskovou mapu druhého kola