Expedice Z101 zažila v Súdánu propojení s minulostí i další neuvěřitelnou náhodu

29. leden 2022

Další reportáž z Expedice Z101 přinesla jedno neuvěřitelné propojení s první cestou Hanzelky a Zikmunda, které se rovná téměř zázraku. A zažijete společně s Tomášem Vaňourkem také velmi překvapivé setkání.

Čtěte také

Na svém putování Afrikou po stopách pánů Hanzelky a Zikmunda se aktuálně cestovatel Tomáš Vaňourek nachází nedobrovolně v Súdánu. Ale i tam si to na své vynucené přestávce užívá, a to nejen průběhem tamní „zimy“. Zažil tu v krátkém sledu i dvě neuvěřitelné náhody. 

Opět budeme citovat z cestovatelského deníku Expedice Z101: „Tomovi se podařilo najít na trhu v Omdurmanu příbuzné kluka, kterého v roce 1947 vyfotili pánové Hanzelka a Zikmund, jak tam dělá sošku slona. Oni jeho jméno neznali, ale Tom našel příbuzné, našel dokonce i ten stoleček, na kterém se pořád vyřezává a jeho fotku, kterou mají rodinní příslušníci v rámečku vystavenou.

Chlapec vyřezávající sošku se slonoviny - fotografie z roku 1947 z cest Hanzelky a Zikmunda

V pátek se v Súdánu vyjímečně neprotestuje, takže Tomáš vyrazil na ikonické místo v Omdurmanu, kterým je tržnice. Je to skutečně specifické místo, na kterém zažijete Súdán doslova na vlastní kůži. Tomáš měl doprovod našeho kamaráda Mohameda a jeho dvou dětí, což výrazně pomohlo k tomu, aby se podařilo najít příbuzné toho kluka. Je to neuvěřitelné, protože vlastně všechno se změnilo, ale místní to jsou schopni i tak pomocí fotek v mobilu najít. Klíčovým orientačním bodem byly mj. fotky Hanzelky a Zikmunda, které zachycovaly filiálky firmy Baťa, které tam v roce 1947 byly. A opět se podařilo je najít a zorientovat se. Podařilo se tak najít a setkat se s příbuznými kluka, jehož jméno sami Hanzelka ani Zikmund neznali.“

K těmto zážitkům dodal Tomáš samozřejmě i fotodokumentaci, kterou nabízíme i vám:

A jaká je ta druhá náhoda? Dozvíte se v další z reportáží.

Dobrodruh Tomáš Vaňourek jede ve stopách cestovatelů Hanzelky a Zikmunda

Expedice Z101

Vše o cestě Expedice Z101 najdete na rozhl.as/ExpediceZ101, všechny reportáže si můžete pustit i v podcastových aplikacích mujRozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...