Setkání členů posádky Expedice Z101 v Africe brání válka a povodně. Tomáš a George jsou uvězněni v Súdánu, další člen posádky na ně trpělivě čeká v Keni

15. leden 2022

Další reportáž Expedice Z101, která jede po stopách Hanzelky a Zikmunda, přichází z Keni, i když část posádky je stále v Súdánu.

Čtěte také

Dvěma členům Expedice Z101, Tomášovi a speciálu George se stále nedaří opustit Súdán. Cesta Expedice Z101 do Etiopie je nemožná kvůli bombardování, dalšímu možnému přesunu do Jižního Súdánu brání povodně. S další reportáži se proto vypravíme za Lindou Piknerovou do Keňské Mombasy, kde na své parťáky už tři týdny čeká.

Mombasa je jedním z největších přístavu na východním pobřeží Afriky. Samotné město se nachází na stejnojmenném ostrově, s okolím je spojena mosty, na kterých pravidelně kolabuje doprava, kterou tvoří vedle aut také tuktuky a motorky. Město bylo založeno na konci 15. století Portugalci, v době britské správy bylo hlavním městem, než bylo rozhodnuto o přesunu do Nairobi. Mimochodem Keňa byla klíčovou britskou kolonií a na její vrchovině žil velký počet bělochů, jejich odchod v 60. letech provázely komplikace. 

V centru města je stavba, která se jmenuje Pembe Za Ndovu - ta je symbolem města od 50. let 20. století a byla postavena při příležitosti návštěvy Alžběty II.

„Samotná Keňa je perlou východní Afriky a ten rozdíl proti Súdánu je dechberoucí. Najednou se ocitnete v jiném světě, ve kterém vlastně všechno docela dobře funguje, máte přístup k fungujícím službám, internetu a pivu a jediné, co připomíná Súdán, je obrovský počet komárů, které sužují mně v Mombase i Tomáše v Chartúmu. Já na rozdíl od něj mám ale moskytiéru,“ zapsala své dojmy z Keni do palubního deníku Linda Piknerová a v reportáži přidává další informace a postřehy.

Dobrodruh Tomáš Vaňourek jede ve stopách cestovatelů Hanzelky a Zikmunda

Expedice Z101

Vše o cestě Expedice Z101 najdete na rozhl.as/ExpediceZ101, všechny reportáže si můžete pustit i v podcastových aplikacích mujRozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související