Za zrodem dnes typické architektury Zlína stojí Jan Kotěra
Zlín je neodmyslitelně spjat se jménem architekta Jana Kotěry. Ačkoli nebyl místním rodákem, stál u zrodu dnes typické zlínské architektury.
Jan Kotěra se narodil 18. 12. 1871 v Brně, zemřel 17. 04. 1923 v Praze. Byl to nejen architekt a urbanista, ale i návrhář nábytku a malíř.
Čtěte také
Roku 1897 získal prestižní Římskou cenu spojenou se stipendijním pobytem v Palazzo Venezia v Římě, kde završil svá učednická léta. Roku 1910 byl jmenován profesorem speciální školy architektury na Akademii výtvarných umění v Praze.
Stál na samém počátku výstavby „baťovského“ Zlína. Byl prvním architektonickým poradcem Tomáše Bati, podílel se třeba na koncepci baťovského bydlení v zahradách a dostavěl jeho vilu.
Jeho osobnost, život a “zlínské stopy” si můžete připomenout v rozhovoru s Ladislavou Horňákovou z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.
Pokud vás zajímá téma starého "Baťova" Zlína, všechny články na toto téma najdete ZDE.
Související
-
František Lýdie Gahura byl významný architekt Zlínska, druhé jméno má po své životní lásce
Život významného architekta Františka Lýdie Gahury byl mimořádně zajímavý. Nabízíme jeho příběh.
-
Za vznikem nemocnice ve Zlíně stojí tři jména: Tomáš Baťa, Bohuslav Albert a František Lydie Gahura
21. listopad 1927 byl pro Krajskou nemocnici Tomáše Bati, tehdy Baťovu nemocnici, velmi významným dnem. Byl ošetřen a přijat na pozorování první pacient.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.