V Dolním Němčí na Uherskohradišťsku se povidla nevaří, tam sa vařijů trnky. Každoročně tu Tetičky zvou lidi na „lízačku“

2. září 2024

Na konci léta nejen na Moravě dozrávají švestky. Co s nimi, když už máte nasušeno i nasbíráno do kvasu? No přeci uvařit povidla. V Dolním Němčí na Uherskohradišťsku se ale povidla nevaří, tam sa vařijů trnky!

„Trnky – to bylo živobytí na celý rok. To vonělo celou dědinou,“ vzpomíná na časy svého dětství a mládí v Dolním Němčí na Uherskohradišťsku Marie Ježková. Od roku 2000 tu každoročně pod jejím vedením vaří trnky ženský pěvecký sbor Tetičky. A ochutnat takzvanou lízačku mohou i všichni, kteří se přijdou podívat.

Co to lízačka je? A do čeho všeho se v tomto kraji povidla přidávaly? I o tom, ale hlavně o tradicích v Dolním Němčí, je reportáž redaktorky Českého rozhlasu Zlín Markéty Macháčkové.

Video z vaření trnek v Muzeu Na Mlýně v Dolním Němčí v roce 2021:

Tento článek je součástí seriálu reportáží Českého rozhlasu Zlín KOŘENY. Všechny jeho díly najdete ZDE.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.