Svému partnerovi jsem posílala přes obrazovku zprávy prostřednictvím oblečení, říká Marie Retková

Bývalá hlasatelka Marie Retková přijala pozvání na rozhlasovou pohovku Jožky Kubáníka a v milém povídání se nejen vzpomínalo.

Poprvé ji lidé mohli vidět v televizi 29. srpna 1977 v šest odpoledne na druhém programu. Od té doby se Marie Retková stala neodmyslitelnou a oblíbenou tváří obrazovky.

Hned třikrát stala v anketě TýTý nejoblíbenější televizní hlasatelkou. „Bylo to takové pohlazení. Ta zrcadla mám stále vystavená - zrovna před chvilkou jsem utírala prach a utírala jsem je i na těch zrcátkách,“ říká Marie Retková. Sama by v takové anketě dala hlas Marcele Augustové, která je podle ní vždy skvěle připravená a ví, o čem mluví.

Marie Retková také v rozhovoru potvrzuje, že svému partnerovi (nynějšímu manželovi) posílala přes obrazovku zprávy prostřednictvím oblečení. „To bylo v době, kdy jsme spolu začínali chodit. Když jsem měla pestré oblečení, tak to znamenalo, že se dnes neuvidíme, a když jsem měla jednobarevné, tak to říkalo, že dneska by to šlo,“ vzpomíná se smíchem Marie.

Do dnešního dne ji lidé poznávají po hlase, třeba i v řadě v obchodě. I vy ji můžete stále slyšet každý druhý týden ve vysílání Českého rozhlasu Dvojka v pořadu Noční Mikrofórum.

My tentokrát nabízíme pohodové osobní povídání na rozhlasové pohovce Jožky Kubáníka, ve kterém se dozvíte i to, jestli umí Marie Retková zvýšit hlas nebo jaké rady by dala mladším kolegům.

Další záznamy i pozvánky na vysílání Jožky Kubáníka najdete na https://rozhl.as/Kubanik.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?