Musím si herce „načuchat“, říká castingová režisérka Mirka Hyžíková
Mirka Hyžíková věří na první dojem a při castingu si herce doslova „načuchává“. Díky svému instinktu pomohla odstartovat kariéru mnoha hercům. O zákulisí filmových castingů a své práci více prozradila v pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka.
Castingová režisérka Mirka Hyžíková pochází ze Slavčína ze Zlína a už jako malou ji to táhlo k filmu. Od dětství chtěla být herečkou, ale nakonec se rozhodla jít studovat animaci na univerzitu ve Zlíně. Rychlý nástup počítačů a změna filmové produkce ji pak přivedly k hranému filmu a práci castingové režisérky.
Jak sama říká, často dává na svůj instinkt a vždy si herce potřebuje „načuchat“, aby poznala, jestli se na danou roli hodí. „Potřebuji znát herce osobně. Je to o přenosu energie mezi námi a věřím ve svou intuici“ říká o pojmu „načuchávání“ Mirka Hyžíková.
Při výběru si věří – když má jasno, kdo by měl danou roli hrát, dokáže za to bojovat. To se například stalo u obsazování Občanského průkazu, kde prosadila herečku Jenovéfu Bokovou, i když si režisér Ondřej Trojan nebyl jistý, jestli je na roli ta pravá. Nakonec dal Mirce za pravdu.
Podobně objevila Elišku Křenkovou, Terezu Voříškovou nebo Vojtu Dyka. Z nedávné doby vzešel z jejího castingu Jan Uher, který se stal nejmladším držitelem Českého lva, nebo talentovaná Klára Kitto, která je nominovaná na filmovou cenu kritiků.
Ve své databázi má 15-20 tisíc herců. Zmiňuje, že ráda obsazuje úplně celý film i s komparzem. Potvrzuje také, že herci castingy nemají rádi, ale zároveň dodává, že to bez castingu prostě nejde: „Potřebujeme mu při castingu vidět až do žaludku. A kamera vám až do žaludku vidí“. Castingy jí tak dovolují občas zariskovat a obsadit herce do role proti jeho typu.
Jsou výběry z castingů pro televizi a tvůrce závazné? Proč Mirka nechodí na natáčení filmů, které obsazuje? Může na konkurz přijít i člověk, který není herec? To vše a mnohem více se dozvíte v rozhovoru s Mirkou Hyžíkovou Na pohovce Jožky Kubáníka.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka najdete i na webu rozhl.as/Kubanik nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Související
-
Jednu z hlavních rolí v seriálu získala díky své zvědavosti. Zákulisí natáčení očima Kačky Vorlové
Spousta z nás si v dětství přála být herci, osud nás ale zavál jinam a zůstalo tak jen u snu. Sny se ale někdy plní a důkazem toho je čtrnáctiletá Kateřina Vorlová.
-
Když se na sebe dívám v televizi, tak se často vypnu, říká muž mnoha talentů Ondřej Sokol
Ondřej Sokol je muž tolika talentů, že je snad ani nejde vyjmenovat. Na pozornost médií je zvyklý, ale poskytování rozhovorů není úplně jeho nejoblíbenějším koníčkem.
-
Pavel Kikinčuk začínal rolí Šimona Pláničky v Slunce, seno, jahody. Dnes přešel do role Škopka
Hostem na rozhlasové Pohovce Jožky Kubáníka byl herec Pavel Kikinčuk, který je známý zejména svou první rolí Šimona Pláničky v komedii Slunce, seno, jahody.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.