Průzračná a hluboká voda. To je valašský Balaton u Nového Hrozenkova

Valašský Balaton v Novém Hrozenkově
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Valašský Balaton v Novém Hrozenkově

Balaton v Novém Hrozenkově je umělá vodní plocha, která vznikla v areálu bývalého štěrkopískového lomu.

Mezi kopci a loukami na Vsetínsku je valašský Balaton. Mě tato informace hodně překvapila a trochu zaskočila. Balaton znám jako jezero v Maďarsku, které jsme my Češi před lety brali útokem, když nastal čas dovolených. Valašský Balaton, pokud to nevíte, je taky jezero a i kolem něho bývá plno.

Proto kdyby vás někdo pozval do přírody a řekl, že se potkáte u Balatonu Na Stanoch, tak vězte, že měl na mysli vyhlášené přírodní koupaliště v na rozhraní Nového Hrozenkova a Velkých Karlovic. Tedy na domácí půdě. Proč se mu říká Balaton, to už nikdo neví. Zahraničního jmenovce nepřipomíná velikostí, tvarem ani kvalitou vody. 

Balaton v Novém Hrozenkově je umělá vodní plocha, která vznikla v areálu bývalého štěrkopískového lomu. Říká se jí také Kačák a celé rekreační středisko dostalo název Na Stanoch. Jezero o rozloze 9,5 ha má průzračnou, chladnou ale i dost hlubokou vodu. Můžou za to příkré písečné svahy, kde se dříve těžilo. Díky tomu zato vznikly výborné podmínky pro akrobatické skoky do vody a na jezeře mohl být vybudovaný areál s rampami pro skoky na prknech a lyžích. Pořádají se tam i závody.

Valašský Balaton slouží i otužilcům

Valašský Balaton má sice veškeré zázemí pro rekreanty chtivé pobytu u vody, ale stále častěji do místa zajíždějí cyklisté.  Kolem jezera totiž vede Cyklostezka Bečva, a ta je součástí první cyklodálnice v České republice s označením C1. Z obcí v okolí Nového Hrozenkova a sousedních Velkých Karlovic je to dobrý a k přírodě šetrný způsob přepravy k valašskému Balatonu.

Zdatní cyklisté by mohli zdolat i celou trasu Cyklostezky Bečva. Úsek měří asi 74 km. Začíná ve Velkých Karlovicích Leskové, kopíruje břehy Vsetínské Bečvy a vede přes Nový Hrozenkov, Vsetín, Valašské Meziříčí a Rožnov pod Radhoštěm až do obce Horní Bečva.

Až do Valašského Meziříčí je stezka součástí C1. Ta potom pokračuje až do Troubek na Přerovsku v Olomouckém kraji.

Po cyklodálnici C1, a taky po Cyklostezce Bečva, se dá v některých úsecích jezdit i na koloběžce, na bruslích nebo po vlastních, tedy jít pěšky.

Tak trénujte, ať se můžete po některém z úseků cyklotras projet. Vedou nádhernou krajinou CHKO Beskydy. U vody u valašského Balatonu bude ale také pohoda.

Spustit audio
autor: Věra Hotařová

Související