V Lukově na Zlínsku se začalo se závodním lyžováním dříve než v Krkonoších

11. prosinec 2020

Lukov na Zlínsku je v podhůří Hostýnských vrchů a turisté tam jezdí hlavně kvůli zřícenině stejnojmenného a kdysi největšího středověkého hradu na Moravě.  Méně známý je fakt, že se tu konaly první lyžařské závody v českých zemích. 

Lukov na Zlínsku je v podhůří Hostýnských vrchů a turisté tam jezdí hlavně kvůli zřícenině stejnojmenného a kdysi největšího středověkého hradu na Moravě. Obec není ani na seznamu zimních středisek, přesto se tam konaly první lyžařské závody v českých zemích. Bylo to ještě v dobách monarchie a proběhly dokonce o pár let dříve, než první stejné klání v Krkonoších, které tam uspořádal hrabě Jan Harrach.

Lyžařské závody v Lukově se odehrály v roce 1893. Zorganizoval je tehdejší majitel lukovského panství hrabě František Seilern. Podle správce hradu a předsedy Spolku přátel hradu Lukova Jiřího Holíka, byly lyže jeho velkou vášní a jízdu na ski, jak se tenkrát říkalo, velice propagoval. Nejdříve je bral jako prostředek k usnadnění pohybu v zasněžených lesích. Píše se o tom v bulletinu, který vyšel v roce 100. výročí konání závodu. Dál se v něm uvádí, že lyže do Lukova přivezli dva hajní. Když hrabě Seilern viděl, jak rychle dokáží objet rozlehlou oboru, vybavil lyžemi všechny zaměstnance lesní správy a nařídil jim, aby se na nich co nejdříve naučili jezdit. Brzy na to uspořádal závod. Jel se v únoru 1893 a soutěžilo se ve sjezdu a běhu. Kromě lesníků se zúčastnila i šlechta z nedalekého zámku Lešná. Trať vedla z hradního kopce podél cesty, dnes je to ulice Hradská, na louky pod Růžovou k vesničce Vítová a zpět. Dráhy, běžkařská i sjezdová, byly vyznačené praporky a vedly tak, aby přihlížející na závodníky viděli. Byla to pro ně velká atrakce, nic podobného zatím nezažili. Atraktivní byly i ceny. Vítěz dostal od hraběte zlaté hodinky, závodníci na dalších místech peněžitý dar a lyže.

Na plakátku  akce je hrabě František Seilern

Na plakátku  akce je hrabě František Seilern. Jak uvedl Jíří Holík, předseda Spolku přátel hradu Lukova: "Foto obrazu mi poslala před lety tehdejší kastelánka zámku Lešná A. Komárková, tam obraz visí."

Od Jiřího Holíka jsem se dozvěděla, že po roce 1893 proběhlo ještě několik dalších ročníků, přibyl závod ve slalomu a sokolové dokonce postavili v lokalitě Chmelařice malý skokanský můstek. Přesto tradice závodů zanikla a můstek taky. Pokusy o jejich obnovu v 60. a 70. letech minulého století ztroskotaly, většinou na nedostatku sněhu. Chyběl i v roce 100. výročí konání závodu. Vzpomínkovou akci pořadatelé museli přesunout na Tesák. Na tradici navázal až v roce 2012 Spolek přátel hradu Lukova a na počest prvních závodů na lyžích každoročně v únoru pořádá Lukovský zimní víceboj, stopou Františka Seilerna. Soutěží se sice spíš v netypických disciplínách, jako třeba hod kládou, běh do vrchu nebo o nejlepší dobový kostým, ale díky této recesistické akci si lidé významnou událost pravidelně připomínají.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová