V Beskydech na Pustevnách už v roce 1913 pořádali lyžařské kurzy, během války tu byla zprovozněna první sedačková lanovka v Evropě
Vsetínsko je nejhornatější částí Zlínského kraje a nabízí okolo tří desítek ski areálů. Velmi zajímavá je jejich historie.
Kopce Hostýnsko-vsetínské hornatiny, Javorníků a části Moravskoslezských Beskyd, které jsou v jeho katastru, sice nestoupají do závratných výšek, ale lyžařům vyhovují.
Je obecně známé, že lyže se do našich končin dostaly v 19. století, a nejdříve sloužily jako pracovní pomůcka pro snadnější a rychlejší pohyb po sněhu. Do té doby lidé znali jenom sněžnice. Netrvalo dlouho a z lyžování se stala nová sportovní a rekreační aktivita.
Čtěte také
V roce 1903 vznikl Svaz českých lyžařů a během deseti let v Beskydech na Pustevnách první školení instruktoři pořádali lyžařské kurzy. Koncem 20. let už se tam konaly první republikové přebory v běhu a skoku na lyžích a poprvé i ve sjezdu. Lyžařský sport se tam rozvíjel velice rychle a dařilo se mu i ve Velkých Karlovicích. Z Pusteven do Velkých Karlovic je to necelých třicet kilometrů. Vysvětlení jsem našla v publikaci Velké Karlovice. Píše se v ní, že Beskydy byly jediné české hory, které se během protektorátu nestaly součástí Sudet, díky tomu nebyla činnost lyžařských oddílů přerušená ani během druhé světové války a Velké Karlovice i Pustevny se brzy staly významnými lyžařskými a rekreačními středisky. Lyžovalo se taky na Soláni a mnoha dalších kopcích. První lyžařský vlek, podle informací v knize, byl vybudovaný na Třeštíku.
Pustevny si dopřály během války jednu raritu. V roce 1940 tam byla zprovozněna sedačková lanovka, v té době první v Evropě. V písemných dokumentech je uvedené, že výstavba téměř devítisetmetrového úseku trvala jenom tři měsíce, ale probíhala za mimořádně mrazivého počasí. Rtuť teploměru spadla k – 30° C. Od té doby byla lanovka několikrát modernizovaná a její trasa prodloužená o stovky metrů. A i když je dnes na území Moravskoslezského kraje, jako by patřila i do kraje zlínského. Končí totiž pár metrů od pomyslné hraniční čáry mezi oběma regiony a v části Pusteven v našem kraji jsou zase překrásné Jurkovičovy stavby Libušín a Maměnka, nedaleko Radhošť a další krásy, a taky 11 sjezdovek. Je to úchvatný kus přírody, to je pro návštěvníky areálu jistě to podstatné.
Sedačkové lanovky už mají třeba taky ve středisku Rališka v Horní Bečvě nebo Kohútka v Javorníkách. Lyžařský areál tam vznikl v roce 1958 a patří k těm nejstarším a velice oblíbeným. Tamní tratě mají celkovou délku přes 6,5 tisíc metrů, nechybí ani černá sjezdovka pro zdatné lyžaře.
Související
-
Už jste někdy šli po stopách lovců mamutů? Nabízíme stezku v Boršicích na Uherskohradišťku
Naučná stezka v Boršicích na Uherskohradišťsku vznikla v místě, kde lovci mamutů skutečně žili. Trasa je nenáročná a dlouhá jenom asi jeden kilometr.
-
Vzniká tzv. filmová mapa Zlína, projekt o historii zlínských ateliérů
Odborníci z Masarykovy univerzity v Brně připravují databázi o historii zlínských ateliérů. Bude obsahovat mimo jiné i vizualizace a speciální mapy.
-
„Hradišťan vznikl, když jsem ještě nebyl na světě,“ připomněl Jiří Pavlica
Pozvání do Českého rozhlasu Zlín přijal dlouholetý umělecký vedoucí Hradišťanu Jiří Pavlica. Zlínský kraj ho letos vyznamenal cenou Pro Amicis Musea neboli Přátelům múz.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.