Troják a Tesák - nejznámější lyžařská střediska na Kroměřížsku. Prozradíme jejich historii
Troják a Tesák leží jenom pár kilometrů od sebe uprostřed zalesněných kopců Přírodního parku Hostýnské vrchy. V zimě jsou vyhledávané lyžaři, v létě pěšími turisty.
Jestli jsou místa, která byste v hostýnských kopcích určitě neměli minout, pak je to právě Tesák a Troják, a to celoročně. Říkají to znalci místa a taky dodávají, že mnoho lidí, ať místních nebo přespolních, stálo poprvé na lyžích na jednom z těchto kopců. Já třeba na Trojáku a nikdy na to nezapomenu. To jsme ještě museli kopce vyšlapat sami bez pomoci techniky a pak jsme dostali výborný horký čaj v horské hospůdce. Dnes má název Na Trojáku a je součástí moderního střediska. Hostinec Na Trojáku stejně jako chata na nedalekém Tesáku stojí od 30. let minulého století. V té době se v hostýnských kopcích budovala silnice z Bystřice pod Hostýnem přes Tesák a Troják směrem ke Vsetínu. Nová cesta přivedla do hor dopravu a taky turisty. V pozdějších letech došlo i na budování dnes známých lyžařských areálů.
Čtěte také
Troják si vybral Klub lyžařů Kroměříž. Vznikl už v roce 1909, ale ve městě a okolí nebyly ideální podmínky pro tento sport. Pár členů se vydalo prověřit možnosti v hostýnských kopcích a koncem 20. let tam spolek vypravil první zájezdy. Po 2. světové válce se začaly stavět rekreační střediska a o lyžování byl velký zájem. Kroměřížští turisté a sportovci už jezdili na Troják pravidelně a taky tam často pořádali kurzy a závody.
Čtěte také
V 70. letech přišli pánové Hudeček a Pospíšil s nápadem udělat lyžařský vlek. V publikaci 100 let lyžování v Kroměříži je uvedené, že ho vyrobili ze skútru, bubnu a dlouhého ocelového lana. Motorku na kopci uvázali lanem ke stromu a jeden lyžař si na ni sedl. Dole k lanu připnuli šest lyžařů a ten, co seděl na stroji, který byl nastartovaný, přidával plyn. Lano se začalo navíjet na buben a lyžaře vytáhlo nahoru na kopec. Profesionální lyžařský vlek i se zázemím postavili o pár let později. Další dva pak v 80. letech, to už začala modernizace střediska na Trojáku včetně výstavby srubové chaty, nových sjezdovek a jiného nezbytného vybavení. Na Vánoce v roce 2003 se na Trojáku začalo uměle zasněžovat a o šest let později odstartovala stavba Hostýnské běžecké magistrály, to je 52 km značených tras.
Plně modernizovaný je taky Ski areál Tesák a už čtvrt století oběma centrům konkuruje lyžařské středisko v obci Rusava. Není sice úplně na dosah těch dvou, ale všechny propojuje trasa Hostýnské běžecké magistrály.
Související
-
Zříceninu hradu Lukov neustále zvelebují dobrovolníci, stále více tak láká k výletu
Lukov na Zlínsku obklopuje jedinečná krajina, v které nechybí skály, lesy, rybníky, přírodní památky ani vzácné stromy. K procházce se nabízí hned několik tamních stezek.
-
Valašskou galerii v přírodě najdete ve Hvozdné na Zlínsku
Na místní stezce najdete nejen informační tabule, na kterých jsou údaje o místní flóře a fauně, názvu a historii dané lokality, ale i obrazy krajiny od místních umělců.
-
Největší skalní město na Moravě najdete na Valašsku. Pulčínské skály ukrývají pozoruhodné útvary
Na Valašsku jižně od Vsetína, nedaleko obce Pulčín ve Zlínském kraji, se nachází největší pískovcové skalní město v moravských Karpatech, takzvané Pulčínské skály.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka