Při návštěvě hradu Buchlova nezapomeňte přidat procházku po lesnické naučné stezce

4. srpen 2021

Nejen nakouknout do historie při prohlídce hradu Buchlova, ale připomenout si také, co vše se může odehrávat v lese. To nabízí nejznámější místo Chřibů.

Po delší době se mi zachtělo navštívit hrad Buchlov. Místo prohlídky známé historické stavby v Chřibech jsem se nakonec rozhodla projít si trasu lesnické naučné stezky Okolo Buchlova. Zatím jsem o ní jenom slyšela, nic víc, a to byla otevřena už v roce 2011. Ani tentokrát jsem sice neměla v plánu cíl výletu měnit, ovšem když jsem zahlédla skupinku turistů, která nešla k hradu ale pryč od areálu, došlo mi, že mají namířeno právě na naučnou stezku. A bylo rozhodnuto.

Čtěte také

Na uvítací tabuli, která je u tamního parkoviště, jsem se dočetla, že trasa nemá ani tři kilometry, a lemuje ji jedenáct informačních panelů. Stezku zřídila Lesní správa Buchlovice, aby návštěvníky této části Chřibů seznámila s tím, co všechno se v lese odehrává. Jaké jsou v něm stromy, rostliny, zvířata, jak a proč se těží dřevo a jaké jsou v něm přírodní a historické památky. Na tabuli je mimo jiné i plánek trasy, takže každý hned vidí, že je to skutečně okružní cesta, která vede okolo Buchlova a obchází nedaleký vrch Modla s kaplí svaté Barbory. Start i cíl je na parkovišti pod hradem.

Začátek trasy je nenáročný. Druhá informační tabule není daleko od startu, ale kdo by si potřeboval odpočinout, může, a to nejenom v tomto úseku. U každého zastavení je posezení a taky dřevěné plastiky zvířat, která v chřibských lesích žijí. Jistě si umíte představit, jakou radost z nich mají děti. Dokonce si na ně mohou i sednout.

Další úsek stezky už vede do kopce a prochází kolem přírodní památky Barborka, kde jsou pískovcové skály. Pak už se stoupá k vrchu Modla s kaplí sv. Barbory. Přímo k ní ale stezka nevede, dá se k ní dojít po neznačené cestě. Na trase je informační tabule s číslem 8 a údaji o ochraně přírody. O kapli tam zmínka není. Tak je pro vás doplním. Kaple je ze 17. století, má křížový půdorys a je to vlastně hrobka bývalých majitelů buchlovického panství Petřvaldů a Berchtoldů. Ještě doporučuji dojít až k 11. zastavení, je u Čertova sedla. To je skalka u cesty a taky jedno z tajemných míst Chřibů s pověstí, která je napsána na informační tabuli. Traduje se, že ve skále je důlek, v kterém seděl čert a naproti měl kamennou pokladnu. Říká se jí Čertova kasa.

Pokud byste si chtěli trasu projít, pak musíte vědět, že vede lesním místy nezpevněným terénem, a proto je dobré mít pevnou obuv.

Hezký den přeje Věra Hotařová

Další tipy na procházky a výlety ve Zlínském kraji najdete na https://rozhl.as/TipyNaVyletZL.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.