Při cestách Expedice Z101 po Africe přišel cestovatel Tomáš Vaňourek málem o život, prozradil to až po návratu

19. červenec 2022

Expedice Z 101, která putuje Afrikou po stopách Hanzelky a Zikmunda, se na nějaký čas vrátila do České republiky. Cestovatel Tomáš Vaňourek tak mohl přijít do studia Českého rozhlasu Zlín a osobně povyprávět, co na svých cestách zažil.

Čtěte také

Český rozhlas Zlín vám od dubna roku 2021 přináší každý týden reportáže z cest Expedice Z101, jejíž hlavním posláním je následování a rozšiřování první cesty Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda.

Cestovatelé Tomáš Vaňourek a Linda Piknerová se speciálem jménem George (pojmenován byl po Jiřím Hanzelkovi), jak jste mohli v reportážích slyšet, zažili mnohé. Až v živém rozhovoru s Tomášem ale přišla řeč na situaci, která byla víc jak vážná a jak se ukázalo, šlo v ní Tomášovi o život. Přímo při natáčení jedné z reportáží totiž zazněla střelba, a jak se později díky prostřelené tašce ukázalo, kulky byly určeny právě pro něj.

Záznam celé situace byl pak poprvé odvysílán v průběhu rozhovoru a z reakcí a komentářů Tomáše bylo znát, že ač bere vše s humorem, rozhodně mu tehdy lehko nebylo.

V rozhovoru tedy Tomáš mluví nejen o této situaci, ale i o dalších téměř neuvěřitelných afrických zážitcích. Objasňuje také, proč se Expedice na několik měsíců vrátila do České republiky. Tomáš se totiž po získání potápěčské licence chystá i na pilotní zkoušky, aby při dalších cestách mohl přinášet i dokumentární podmořské a letecké záběry.

Kdy tedy Expedice Z101 znovu vyrazí na cesty? A jak cestovatelé chtějí rozšiřovat odkaz Hanzelky a Zikmunda? I to se dozvíte v rozhovoru s Tomášem Vaňourkem, ze kterého čiší optimismus a rozhodně má srdce dobrodruha.

Tomáš Vaňourek ve studiu Českého rozhlasu Zlín
Dobrodruh Tomáš Vaňourek jede ve stopách cestovatelů Hanzelky a Zikmunda

Expedice Z101

Vše o cestě Expedice Z101 najdete na rozhl.as/ExpediceZ101, všechny reportáže si můžete pustit i v podcastových aplikacích mujRozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.