Podívejte se, jak se žilo u Baťů. J. A. Baťa si svoji vilu vyvzdoroval. Dnes ji můžete navštívit

Každoročně jste zváni na prohlídku vily Jana Antonína Bati. Domu, v němž sídlí Český rozhlas Zlín. A v ulici Osvoboditelů, dříve Nadkostelí, stojí už 90 let.

V cyklu Českého rozhlasu Zlín Mezi kopci a loukami Zlínského kraje zjišťuje Věra Hotařová zajímavosti o jednotlivých místech regionu. A nyní se zaměřila na vilu Jana Antonína Bati. V rámci Dne otevřených dvěří Českého rozhlasu Zlín dáváme každoročně možnost ji navštívit. Prohlédnout si můžete studia, architekturu a setkat se také moderátory i zázemím našeho vysílání.

Realizace stavby vily nebyla úplně jednoduchá. Ve dvacátých letech minulého století byl Jan Antonín Baťa ve firmě už na významné vedoucí pozici. Se svou ženou a třemi dětmi ale bydlel v jednom ze standardizovaných firemních domů, proto si chtěl postavit rodinnou vilu.

Starší bratr Tomáš s jeho požadavkem nesouhlasil, měl dojem, že by se vyvyšoval nad ostatní vedoucí pracovníky. Jejich spor došel tak daleko, že Jan Antonín dokonce z firmy odešel a i přes zákaz bratra a šéfa firmy začal výstavbu vily připravovat.

Nechal si zpracovat projekt, pravděpodobně od Františka Lydie Gahury, jeho jméno se na plánech neobjevilo, ani nemohlo. Architekt Gahura byl sice Janovým přítelem, ale zároveň i zaměstnancem firmy Tomáše Bati, proto musel zůstat v utajení.

Tomáš Baťa nakonec své rozhodnutí změnil ve prospěch nevlastního bratra a ten se po roce do firmy vrátil.

A pak už se všechno odehrávalo velmi rychle. Posuďte sami. 15. září 1926 předložil radě města v čele s Tomášem plány a požádal o stavební povolení. Dostal ho už 18. října a začalo se stavět. Zlínská firma Zlámal a Paleček vilu postavila za jeden rok, 3. listopadu 1927 byla zkolaudována a rodina se mohla nastěhovat.

Související