Podívejte se, jak se žilo u Baťů. J. A. Baťa si svoji vilu vyvzdoroval. Dnes ji můžete navštívit

28. říjen 2019

Každoročně jste zváni na prohlídku vily Jana Antonína Bati. Domu, v němž sídlí Český rozhlas Zlín. A v ulici Osvoboditelů, dříve Nadkostelí, stojí už 90 let.

V cyklu Českého rozhlasu Zlín Mezi kopci a loukami Zlínského kraje zjišťuje Věra Hotařová zajímavosti o jednotlivých místech regionu. A nyní se zaměřila na vilu Jana Antonína Bati. V rámci Dne otevřených dvěří Českého rozhlasu Zlín dáváme každoročně možnost ji navštívit. Prohlédnout si můžete studia, architekturu a setkat se také moderátory i zázemím našeho vysílání.

Realizace stavby vily nebyla úplně jednoduchá. Ve dvacátých letech minulého století byl Jan Antonín Baťa ve firmě už na významné vedoucí pozici. Se svou ženou a třemi dětmi ale bydlel v jednom ze standardizovaných firemních domů, proto si chtěl postavit rodinnou vilu.

Archivní fotografie z vily Jana Antonína Bati

Starší bratr Tomáš s jeho požadavkem nesouhlasil, měl dojem, že by se vyvyšoval nad ostatní vedoucí pracovníky. Jejich spor došel tak daleko, že Jan Antonín dokonce z firmy odešel a i přes zákaz bratra a šéfa firmy začal výstavbu vily připravovat.

Archivní fotografie z vily Jana Antonína Bati

Nechal si zpracovat projekt, pravděpodobně od Františka Lydie Gahury, jeho jméno se na plánech neobjevilo, ani nemohlo. Architekt Gahura byl sice Janovým přítelem, ale zároveň i zaměstnancem firmy Tomáše Bati, proto musel zůstat v utajení.

Archivní fotografie z vily Jana Antonína Bati

Tomáš Baťa nakonec své rozhodnutí změnil ve prospěch nevlastního bratra a ten se po roce do firmy vrátil.

A pak už se všechno odehrávalo velmi rychle. Posuďte sami. 15. září 1926 předložil radě města v čele s Tomášem plány a požádal o stavební povolení. Dostal ho už 18. října a začalo se stavět. Zlínská firma Zlámal a Paleček vilu postavila za jeden rok, 3. listopadu 1927 byla zkolaudována a rodina se mohla nastěhovat.

Archivní fotografie z vily Jana Antonína Bati

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.