Malebný kraj je to Slovácko. Proč se tak jmenuje je ale záhadou
Slovácko je oblast, která je ohraničená Ždánickým lesem a Chřiby, na jihovýchodě hřebenem Bílých Karpat, což je známé moravskoslovenské pomezí, a na jihu tokem řeky Dyje.
Jde tedy o okresy Uherské Hradiště, Hodonín, východní částí okresu Břeclav a zasahuje i do okresu Zlín.
V novém cyklu Českého rozhlasu Zlín Mezi kopci a loukami Zlínského kraje zjišťuje Věra Hotařová zajímavosti o jednotlivých místech regionu. A nyní se zaměřila právě na Slovácko.
Proč se Slovácko jmenuje právě Slovácko? Přesná definice není ani v etymologickém slovníku. V něm se píše pouze o Slovanech a spojení s názvy vodních toků nebo skupinou slov, která jsou vykládána ve smyslu srozumitelné mluvy neb kdo slyší či rozumí.
Je ale jasné, že spojitost názvu regionu Slovácko se Slovany tady je, a oprávněná. Je potvrzeno, že v této části Moravy Slované skutečně žili.
Slovácko je národopisná oblast na jihovýchodě Moravy, geograficky ohraničená na severu a severozápadě pohořími Ždánický les a Chřiby, na jihovýchodě hřebenem Bílých Karpat na moravsko-slovenském pomezí a na jihu tokem řeky Dyje. Rozkládá se tedy na území dnešních okresů Uherské Hradiště a Hodonín, ve východní části okresu Břeclav a zasahuje i do okresu Zlín.
Archeolog Luděk Galuška, specialista na Velkou Moravu, ve své knize Slované doteky předků mimo jiné píše: „Slované na Moravu přišli v průběhu první třetiny 6. století z východu z území dnešního západního Slovenska. Po průchodu dolinami a průsmyky Bílých Karpat je stezky podél neznámých potoků a říčky Olšavy dovedly až k řece Moravě přibližně tam, kde je dnešní Uherskohradišťsko.“, uvedl ve své knize.
A určitě je potřeba zdůraznit význam Velké Moravy, která se po příchodu bratří Konstantina, později Cyrila, a Metoděje a přijetí křesťanství stala respektovanou říší. Největšího rozmachu i rozlohy dosáhla za panování knížete Svatopluka.
Slovácko je kromě bohaté historie proslulé i folklorními tradicemi.
Jízda králů a mužský tanec verbuňk byly dokonce zapsány do seznamu UNESCO, v něm je také Evropská biosférická rezervace Bílých Karpat. Možná se tam brzy dostane i unikátní Baťův plavební kanál, který lemuje už 80 kilometrů dlouhá cyklostezka.
Související
-
Kdo jsou Valaši a proč Valašsko? Mezi kopci a loukami zjišťujeme vše o zajímavých místech kraje
Hranice Valašska se nedá úplně přesně stanovit. A teorie o masovém příchodů Valachů z Rumunska se nezakládá na historických faktech.
-
Kruté trápení, elektrické šoky. Věznici v Uherském Hradišti využili komunisté k nelidskému mučení
Věznice desítky let chátrala. Nyní by v ní mělo být Muzeum totality, okresní soud, Okresní státní zastupitelství a Probační a mediační služba.
-
Erotika v lidové kultuře. Uherskohradiští muzejníci dokumentují způsob života minulých generací
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti vydalo ve spolupráci s českými i slovenskými etnografy publikaci o erotice v lidové kultuře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.