Obec, která neunikla pozornosti filmařů. Ve Zdislavicích-Troubkách se točil film Requiem pro panenku
Dominantou Zdislavic je zámek, jeho současnou architektonickou podobu mu dali Dubští. Nedaleko svého sídla si nechali postavit rodinnou hrobku.
Troubky-Zdislavice u Kroměříže jsou, jak napovídá název, dvě obce. Spojily se v roce 1960, ale nebylo to poprvé. Už v dávné minulosti se několikrát sloučily a pak zase rozdělily. Podle existujících záznamů to bylo nejméně šestkrát, poprvé v roce 1349. Historikové říkají, že právě v tomto zápisu je i úplně první zmínka o Zdislavicích.
Během dvou století je vlastnilo přes sto vladyků a drobných šlechticů, to je další často citovaný historický údaj doplněný i jmény majitelů panství. Téměř na konci seznamu je rod Dubských. Zanechal po sobě dvě významné památky a příběh o slavné rakouské spisovatelce.
Ve Zdislavicích je zámek, jeho současnou architektonickou podobu mu dali právě Dubští. Nedaleko svého sídla si nechali postavit rodinnou hrobku. Klasicistní stavba s nádhernou kaplí, to je ta druhá pamětihodnost. Je v ní pochováno osmnáct členů rodu a taky uznávaná rakouská spisovatelka Marie von Ebner-Eschenbachová, hraběnka Dubská.
Byla to dcera Dubských, proto ten dovětek za jménem. Narodila se v září roku 1830 ve zdislavickém zámku. Její maminka zemřela dva týdny po porodu. Marie vyrůstala s otcem a chůvami střídavě v rodné obci a ve Vídni. V osmnácti letech se provdala za Moritze von Ebner-Eschenbacha.
Psát začala už v dětství a jako spisovatelka se proslavila příběhy z vesnického prostředí. Znalci literatury ji nazývají rakouskou Boženou Němcovou. Za své dílo získala vysoká ocenění, byla nominovaná na Nobelovu cenu a patří mezi významné tvůrce 19. století. Zatímco v zahraničí je velice známá a uznávaná, u nás se na ni zapomnělo.
Čtěte také
Zapomnělo se i na památky, které ve Zdislavicích po Dubských zůstaly. To se samozřejmě podepsalo na jejich stavu. Dnes má zámek soukromého vlastníka. Mimochodem v 90. letech minulého století se v něm natáčel film Requiem pro panenku. Hrobku a přilehlý park už několik let rekonstruuje a obnovuje obecně prospěšná společnost Czech National Trust.
Jedna za zakládajících členek krajinná architekta Jana Žallmannová mně řekla, že na záchranu památky pořádají brigády i mezinárodní pracovní pobyty a všichni to dělají bez nároku na odměnu. Jejich cílem je vrátit místu důstojnost, vybudovat v objektu památník Marie von Ebner-Eschenbach a v jeho okolí literární stezku, která bude připomínat slavnou spisovatelku i její dílo.
Související
-
Bude viditelnější a mnohem jednodušší. Vsetín odmítl seniorskou obálku a vydá vlastní senior kartu
Senior karta první pomoci bude poprvé představena ve středu 4. prosince od 14 hodin v domě kultury. Zde získají svou kartu včetně informací o jejím používání.
-
Výlet za tučňáky, větší výzdoba i umělé kluziště. Města v regionu chystají před svátky řadu novinek
Větší světelnou výzdobu, nové prvky na vánočních trzích včetně používání recyklovatelných kelímků i bohatší program nabídne v předvánočním čase řada měst ve Zlínském kraji.
-
Díky cukrovaru ve Zborovicích na Kroměřížsku vznikly tři rybníky a unikátní soustava studní
Obec byla několikrát povýšena na městečko s právem konat trhy a vařit pivo. Byl zde pivovar - dnes je to stolařství Petra Tomečka, cihelnu, vlečku na nákladovém nádraží.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka