Kostra ze základní školy v Uherském Hradišti prozradila svůj příběh a odhalila tvář
Žáci Základní školy UNESCO v Uherském Hradišti se učili na kosterních ostatcích rakousko-uherského vojáka z 19. století. Odborníci dokonce zjistili i to, jak vypadal, co nejčastěji jedl a také jak zemřel.
Žáci na Základní škole UNESCO v Uherském Hradišti při výuce přírodopisu desítky let používali kosterní ostatky skutečného člověka. Díky pomoci vědců z Masarykovy univerzity v Brně nyní zjistili, že šlo o rakousko-uherského vojáka.
Čtěte také
Díky výzkumu se také ví, že šlo o 30 až 40 let starého muže, který pocházel z oblasti Uher, za svého života jedl převážně skopové maso, v období prusko-rakouských válek často jezdil na koni a v jeho sedle po bodné ráně při bitvě i zemřel. Za pomoci malíře Libora Baláka zkoušeli žáci deváté třídy zrekonstruovat i jeho podobu.
Některá tajemství ale ještě zůstávají. Třeba to, jak se kostra tohoto člověka před lety dostala do školy.
Škola nyní plánuje ostatky tohoto člověka pohřbít a jeho památku si tu chtějí připomínat velkým obrazem, který by tohoto muže znázorňoval.
Více v reportáži redaktora Českého rozhlasu Zlín Michala Sladkého.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Česká národní banka zvedla poprvé od roku 2022 úrokovou sazbu. Babiš před tímto krokem varoval
-
Fotbalový šampionát je ukázka soft power, finále může být pikantní, říká Šídlo
-
‚Jsem připravena lidem naslouchat.‘ Do funkce české ombudsmanky nastoupila Eva Kostolanská
-
Tichá operace vlády. Istanbulská úmluva padá pod stůl, Babišův neoblíbený úřad nedostane dotaci






