Nejhorší to mají krásné dívky, pokud jsou zároveň i inteligentní, říká Kateřina Cajthamlová

Už řecký filozof Platón říkal, že největší chybou lékařů je, že se snaží léčit tělo, aniž by léčili duši. Přitom tělo a duše jedno jsou. Jeho slova potvrzuje i Kateřina Cajthamlová.

Kateřina Cajthamlová je česká internistka a psychoterapeutka. Je spoluautorkou dvou populárních knih o hubnutí, byla i moderátorkou televizních pořadů.

Jako internistka v minulosti absolvovala psychoterapeutický výcvik, protože zjistila, že jsou lékaři omezeni jen na tělo a tento pohled jí přišel omezený. Zásadní je podle Kateřiny Cajthamlové být sám sebou: „Když jsem chodila do školy, nemohla jsem se dočkat, až už budu dospělá. Když na mě šli tři násilní hoši, chtěla jsem být daleko silnější, protože se jim moje silnější kamarádka bránila daleko snáz. A vůbec nejhorší to mají krásné dívky, zejména když jsou zároveň i inteligentní.“

Takový typ přemýšlení je podle ní formován většinovou populací, která nejvíce ze všech skupin obyvatel podléhá nesplnitelným ideálům krásy a chování. Trpí tzv. utopia syndromem, v okamžiku, kdy dosáhnou svého ideálu, začnou být nespokojení s něčím jiným. „V každé populaci je 60 procent davových lidí, mlčící většina, kteří jdou tam, kde proud. Říkám jim lumíci. Jdou a opakují to, co vidí v televizi,“ dodává Kateřina Cajthamlová.

V práci s klienty se drží striktně vlastních pravidel. „Člověku řeknu, co vidím já. A když je ta jeho představa hodně špatná, tak mu řeknu, že tohle nedělám a ať si najde někoho, komu to nedělá etický problém. Každý člověk si vybírá, jakou dohodu se svými klienty dělá, a když něčemu nevěřím, tak se k tomu nepřipojuji,“ komentuje lékařka Cajthamlová svůj přístup k praxi.

Jaký je přístup Kateřiny Cajthamlové k homeopatii? Jaké postupy uplatňuje ve své praxi a jak se na léčbě může podílet pacient? Hostem pořadu Jožky Kubáníka byla Kateřina Cajthamlová.

Všechny hosty a rozhovory z pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka najdete i na webu https://rozhl.as/Kubanik nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.