Nálezy u obce Študlov na Zlínsku umožnily cestu do pravěku

24. červenec 2024

Poblíž obce Študlov na Zlínsku, tedy daleko od obvyklých nalezišť byly zejména v 90. letech nalezeny jantary a v nich zatím neznámé druhy hmyzu. Po stopách této rarity se můžete vydat v dalším dílu seriálu Záhady a tajemství Zlínského kraje.

Jantar je zkamenělá pryskyřice velmi starých stromů borovic, které rostly před 40 až 50 miliony let. Hlavní naleziště jantaru jsou v Polsku na pobřeží Baltu. Zkamenělé slzy stromů, jak se jantaru občas říká, ale byly nalezeny i ve Zlínském kraji, konkrétně poblíž malé valašské obce Študlov, což je opravdu neobyčejná rarita.

Odborníci stále neví, jak je možné, že byl nalezen právě zde. Jisté ale je, že díky němu se dá nahlédnout miliony let zpět. Právě v jantaru se totiž často objevují zbytky hmyzu a lišejníků, které se tam zachytily, když byla ještě pryskyřice lepkavá. Nejinak je tomu u študlovských jantarů, které se tu našly v lese pod kořeny stromů. Odborníci v nich objevili naprosto unikátní hmyzí druhy, které bylo nutno teprve pojmenovat. Tyto zcela nové tvory je možno díky současné technice i vidět na fotografiích, a to v expozici Nová Ploština, kde je aktuálně (do 28. října 2024) výstava minerálů nalezených na území Zlínského kraje. 

Podle koho byly nové hmyzí druhy pojmenovány? A z jakých stromů študlovské jantary pochází? I to se dozvíte v dalším dílu pořadu Záhady a tajemství Zlínského kraje, ve kterém si redaktorka Markéta Macháčková a odborník na cestovní ruch Zdeněk Urbanovský přizvali na pomoc geoložku Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Andreu Dovicovou.

Seriál Záhady a tajemství Zlínského kraje můžete poslouchat i v podcastech na mujRozhlas, Spotify, Apple iTunes nebo Seznam.

Všechny díly pořadu pak najdete také ZDE.

Spustit audio

Související