KROMĚŘÍŽ - příběhy, životy a osudy významných osobností

Kroměříž je město ve Zlínském kraji. Leží na řece Moravě při jižním konci Hornomoravského úvalu a zároveň v jižním cípu úrodné Hané. Žije zde přibližně 28 tisíc obyvatel. Městu se přezdívá Hanácké Athény.

Osobnosti, které se v Kroměříži narodily, nebo zde žily a tvořily:

Jana Andresíková

Jana Andresíková

Narozená 02. 04. 1941 v Kroměříži, zemřela 31. 10. 2020 v Mělníku. Česká herečka. Po studiu na Pedagogické fakultě studovala herectví na JAMU v Brně, kterou dokončila v roce 1964. Ztvárnila velkou řadu filmových a televizních rolí, kde se objevovala zejména v drobnějších úlohách. Mezi její nejznámější role, patří čarodějnice v seriálu Arabela. Její výrazně zabarvený hlas se často uplatňoval v dabingu a před rozhlasovým mikrofonem. V roce 2010 jí byla udělena Cena Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.

Karel Bednařík

Narozen 19. 12. 1920 v Holešově, zemřel 26. 02. 2011 v Kroměříži. Palubní střelec a navigátor. Na podzim 1939 se rozhodl, že odejde do zahraničního odboje. Po krátkém pobytu ve výcvikovém táboře u Krakov odjel do Francie. Po ústupových bojích odplul 28. června 1940 do Velké Británie, kde se účastnil dvou operačních turnusů. Po návratu do Holešova chtěl v roce 1948 emigrovat, ale byl zatčen. Musel pracovat v dělnických profesích. V roce 1991 byl Karel Bednařík rehabilitován a povýšen do hodnosti plukovníka ve výslužbě. Zemřel v nemocnici v Kroměříži.

Zdeněk Junák

Zdeněk Junák

Narozen 06. 12. 1951 v Kroměříži. Herec, dabér a rozhlasový moderátor. Jako chlapec hrál také v několika dětských rolích. Maturoval v roce 1970 na gymnáziu v Uherském Hradišti. Těsně před maturitou se rozhodl pokusit se o přijetí na JAMU. Jeho první místem po studiu se stalo Divadlo pracujících v tehdejším Gottwaldově. Od roku 1992 působí jako člen Městského divadla v Brně. Televizním divákům je nejvíce znám coby četník Ambrož ze seriálu Četnické humoresky, nebo jako hlas tváře teleshoppingu Horsta Fuchse. Jeho hlas znají posluchači i z pořadů Českého rozhlasu.

Karel Kachyňa

Narozen 01. 05. 1924 ve Vyškově, zemřel 12. 03. 2004 v Říčanech. Český filmový režisér a scénárista. Dětství strávil ve Vyškově a v Dačicích, později se přesunul do Kroměříže. V letech 1947 až 1951 studoval FAMU. Nejprve se věnoval tvorbě dokumentů, poté výhradně režírování filmů. V polovině padesátých let se proslavil filmy Král Šumavy a Práče. Největší devizou Karla Kachyni je přesné a výrazné postižení psychologie postav. Za dlouholetý umělecký přínos českému filmu dostal Českého lva a později na MFF Karlovy Vary dostal zvláštní cenu za dlouholetý přínos světové kinematografii. Vzpomínky Karla Kachyni na Kroměříž si můžete poslechnout ZDE.

Andrea Kalivodová

Andrea Kalivodová

Narozená 24. 11. 1977 v Kroměříži. Česká operní pěvkyně-mezzosopranistka. Absolvovala brněnskou konzervatoř a pražskou HAMU. Od roku 2003 působila jako sólistka Státní opery v Praze. Nyní je sólistkou Národního divadla v Praze, vystupuje na dalších českých scénách a mnohokrát koncertovala i v zahraničí. Mezi její nejvýznamnější role patří Carmen. Je laureátkou několika významných pěveckých soutěží doma i v zahraničí.

Theodor Kohn

Narozen 22. 03. 1845 v Březnici, zemřel 03. 12. 1915 v Ehrenhausenu (Rakousko). Arcibiskup. Studoval na nižším gymnáziu ve Strážnici, poté nastoupil na kroměřížské piaristické gymnázium. V roce 1875 získal doktorát teologie v Olomouci. Byl uznávaným odborníkem v oblasti kanonického práva a významným mecenášem umění. Dal do pořádku arcidiecézní hospodaření. Nechal opravit a upravit Arcibiskupský zámek a Květnou zahradu v Kroměříži. Spolufinancoval založení Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě. Později byl donucen k rezignaci kvůli svým rozporům s vídeňským dvorem. Dožil na svém zámku ve Štýrsku.

František Kožík

František Kožík - snímek ze 40. let

Narozen 16. 05. 1909 v Uherském Brodě, zemřel 05. 04. 1997 v Praze. Spisovatel a esperantista. Školní docházku započal v roce 1915 na cvičné škole při Kroměříži. Poté v roce 1919 nastoupil na gymnázium v Uherském Hradišti a maturoval v Brně. Na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v roce 1931 získal titul doktora práv. Později byl rozhlasovým režisérem. Za protektorátu byl dramaturgem propagandistických rozhlasových skečů. Jeho nejznámější dílem byl román Největší z Pierotů. Spekuluje se, že František Kožík mohl být biologickým otcem zpěváka Mikiho Volka.

Karel Kryl

Karel Kryl

Narozen 12. 04. 1944 v Kroměříži, zemřel 03. 03. 1994 v Mnichově. Český básník a písničkář. Karel Kryl chtěl být zpočátku hrnčířem po pradědečkovi, posléze se ale rozhodl věnovat hudbě a poezii Jeho první deska byla vydána půl roku po srpnové invazi v roce 1968. O rok později odjíždí na písničkářský festival do Západního Německa. Po dvou týdnech se rozhodl podat si žádost o politický azyl a v Německu zůstal. Nepožádal o německé občanství, protože by přišel o československé a toho se nevzdal po celý exil Mnohé jeho písně zlidověly a staly se z nich symboly boje proti totalitní moci. Poslechněte si vzpomínky předsedy klubu Karla Kryla na tohoto umělce ZDE.

Miloš Macourek

Narozen 02. 12. 1926 v Kroměříži, zemřel 30. 09. 2002 v Praze. Český dramatik a básník. Část dětství prožil ve Frenštátě pod Radhoštěm. Za svůj život prošel řadou zaměstnání. V letech 1953-1960 byl lektorem pro dějiny umění ve škole ROH, pak další tři roky dramaturgem Filmového studia Barrandov. Byl autorem řady knih pro děti s fantastickými náměty jako je Mach a Šebestová. Především byl scenáristou populárních českých filmových komedií. Vzhledem ke své orientaci se nikdy neoženil. Připomeňte si jeho život a dílo v záznamu rozhovoru s novinářem a publicistou Jiřím Mrvou ZDE.

Bořivoj Navrátil

Bořivoj Navrátil

Narozen 26. 09. 1933 v Kroměříži, zemřel 31. 10. 2011 v Praze. Český divadelní a filmový herec a interpret čtených textů. Ve třech letech mu zemřela maminka, po roce se zastřelil jeho otec. Bořivoje a jeho bratra se ujala jejich teta s níž se po válce přestěhovali do Jihlavy. Do svých 17 let vadou řeči – ráčkoval. Divadlu se začal věnovat jako ochotník, poté vystudoval JAMU. Profesionálně začal hrát hned po absolutoriu v Českém Těšíně, V letech 1961–1992 byl členem činohry pražského ND. Byl často obsazován do vedlejších rolí ve filmu i televizi, spolupracoval s rozhlasem a dabingem. Vzpomínky Bořivoje Navrátila si můžete poslechnout ZDE.

František Sysel

František Sysel u portrétu své dcery Marie, se kterou momentálně vystavuje v Kroměříži

Narozen 08. 10. 1927 v Prostějově, zemřel 23. 09. 2013 v Kroměříži. Český restaurátor, malíř a fotograf. Svá studia zahájil jako učeň v továrně Wichterle & Kovařík, avšak ihned po skončení války se přihlásil na Umělecko-průmyslovou školu ve Zlíně. Po maturitě pokračoval na VŠUP v Praze. Své vzdělání neustále doplňoval studijními cestami do zahraničí. Specializoval se na restaurování závěsných obrazů, nástěnných maleb a polychromovaných plastik. Kromě restaurování se věnoval i vlastní výtvarné tvorbě.

Max Švabinský

Max Švabinský, v roce 1948

Narozen 17. 09. 1873 v Kroměříži, zemřel 10. 02. 1962 v Praze. Český malíř a rytec. Celým jménem Maxmilian Theodor Jan Švabinský. Vystudoval pražskou AVU a byl všestranně talentovaný. Příkladnou celoživotní prací, spojenou s neutuchající láskou k přírodě, vytvořil dílo, jež prověřil čas. Na jeho portrétech se můžeme setkat s mnoha významnými osobnostmi jeho doby. Umělcův žánrový rejstřík byl široký, od portrétů, přes návrhy vitráží až po zpracování návrhů bankovek. Připomeňte si život Maxe Švabinského ZDE.

Jaromír Tomeček

Jaromír Tomeček u rozhlasových mikrofonů (pravděpodobně šedesátá léta)

Narozen 30. 09. 1906 v Kroměříži, zemřel 15. 07. 1997 v Brně. Český spisovatel. Po maturitě na kroměřížském gymnáziu v roce 1925 studoval práva, ale nedokončil je, poté byl notářem na Podkarpatské Rusi. V této době přispíval do Lidových novin. V roce 1942 byl nasazen na nucené práce do Německa. Po druhé světové válce dostudoval práva. Od roku 1954 působil jako redaktor v časopise Host do domu, na tomto místě vydržel až do roku 1962, kdy se stal spisovatelem z povolání. Jeho dílo lze charakterizovat jako prózu se zaměřením na přírodní témata.

autoři: Český rozhlas Zlín , Petr Krygel
Spustit audio