Kroměřížský rodák Max Švabinský. Geniální dítě a jeden z nejvýznamnějších českých malířů, jeho můzou byly ženy

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Max Švabinský-autoportrét 1933

Max Švabinský patří ke generaci umělců, kteří položili základy moderního výtvarného umění 20. století.

"Přišel na svět bez jakýchkoliv příprav, bez svatby, jen tak, nevolán." - napsala Zuzana Švabinská o svém nevlastním otci.

Max Švabinský byl geniální dítě, člověk nesnesitelně pracovitý, a především jeden z nejvýznamnějších českých malířů a grafiků 20. století. Právě jemu je věnován díl seriálu Rodáci známí neznámí.

Max Švabinský se narodil jako nemanželský syn šestnáctileté Marii Švabinské. Ta po narození svého syna dlouhé roky nevycházela z domu.

Max Švabinský: Sidonie Nádherná z Borutína

Na rodném domě i na domku v areálu kroměřížské Octárny, kam se se brzy odstěhovali, jsou umístěny pamětní desky. Jeho otcem byl později prohlášen Jan Novotný z Klenovic. Již jako desetiletý vystavoval ve výkladní skříni kroměřížské lékárny své první práce a jejich prodejem pomáhal rodině.

„Maloval obrazy své maminky a babičky,“ říká historička z Muzea Kroměřížska Markéta Mercová.

V roce 1891 odešel Švabinský z kroměřížské reálky, kde studoval v kvintě a byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze, na které studoval do roku 1896.

Společně s Janem Preislerem, Antonínem Slavíčkem a Milošem Jiránkem patří ke generaci umělců, kteří položili základy moderního výtvarného umění 20. století.

Max Švabinský: Poslední soud – detail. Katedrála sv. Víta. Vitráž byla vyrobena v Uměleckém sklenářství Jiřička - Coufal

Byl mimo jiné zakládajícím členem SČUG Hollar, členem SVU Mánes, kuratoria Moderní galerie Království českého, vídeňského spolku umělců Hagenbund a Société nationale des Beaux-Arts v Paříži.

Dále byl čestným doktorem Masarykovy university v Brně, rytířem Řádu čestné legie, profesorem C. k. Akademie umění v Praze, osmkrát jejím rektorem, doživotním čestným profesorem Akademie výtvarných umění v Praze, akademikem-korespondentem Real Academia de Bellas Artes v Madridu a laureátem ceny italské vlády za kolekci leptů.

V roce 1945 jmenován národním umělcem. Je i autorem tří bankovek, vytvořil i řadu známek.

02859676.jpeg
Spustit audio

Související