Sokol, gymnasta a bojovník proti fašismu, který získal stejně medailí jako Zátopek. To byl Ladislav Vácha
Ladislav Vácha získal pět olympijských medailí ve šplhu a cvičení na kruzích.
Ladislav Vácha získal pět olympijských medailí ve šplhu a cvičení na kruzích.
Počtem olympijských medailí se vyrovnal Emilu Zátopkovi. Dokonce je po něm pojmenována i ulice ve Zlíně. Přesto o něm ve městě zase tak moc neví.
Životní příběh zlínského sokola a gymnasty Ladislava Váchy popisuje v novém cyklu Českého rozhlasu Zlín Rodáci známí neznámí redaktorka Saskia Mišová společně s historičkou Muzea Jihovýchodní Moravy ve Zlíně Yvonou Činčovou.
Ladislav Vácha byl účastníkem olympiády už v roce 1920. V Paříži 1924 získal dvě bronzové medaile. O čtyři roky později v Amsterodamu získal dvě stříbra a jedno zlato.[
„"Povaha veselá, samorostlá, ale nikoli lehkomyslná. Je miláčkem sokolského publika. Je silný, smělý a všestranně nadaný,“ to zní jedna z charakteristik muže, kterého po olympiádě vítal ve Zlíně i samotný Tomáš Baťa. Byl jako z gumy, doslova se vznášel. I to se říkalo o Ladislavu Váchovi.
Ten ukončil svoji sportovní kariéru ve 30 letech a pracoval jako železniční zřízenec. Pomáhal ale rozvíjet Sokol ve Zlíně. Jako náčelník sokolské jednoty ve Zlíně se věnoval výchově mladých gymnastů.
V březnu 1943 byl kvůli podezření z účasti v odboji zatčen a uvězněn, o tři měsíce později na následky mučení gestapem zemřel.
Další osudy a příběhy zlínských rodáků a osobností naleznete ZDE.
Související
-
Historie srdce Zlína. Staré budovy z náměstí Míru téměř zmizely
Náměstí mohlo existovat už ve 13. století.
-
Holešovské výsadkáře ze srpna 1968 ocenil předseda Senátu. Je to první uznání, říkají
Výsadkáře z holešovského pluku, kteří odmítli po srpnového okupaci 1968 vpustit sovětskou armádu do svých kasáren, dnes ocenil předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).
-
Podívejte se na hrdiny z let 1948 a 1968. Její příběhy zdobí Školní ulici ve Zlíně
Ve Zlíně otevřeli výstavu o lidech ze Zlínska, které postihly totalitní režimy.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.