Králův stůl v Chřibech je záhadný svým tvarem i vyrytými symboly. Citliví jedinci mluví o jeho zvláštní energii
Po přibližně hodinové procházce z Modré u Velehradu se můžete dostat k tajemnému skalnímu útvaru v pohoří zvaném Chřiby. Tomu se přezdívá Králův stůl.
Seriál Záhady a tajemství Zlínského kraje můžete poslouchat i v podcastech na mujRozhlas, Spotify, Apple iTunes nebo Seznam.
Záhadný je jeho tvar i to, k čemu mohl sloužit. Kamenný útvar vzbuzuje u příchozích různé emoce, myšlenky a představivost. Jsou známy i výpovědi lidí, kteří říkají, že v jeho blízkosti cítí určitou energii. Mnohým tu také přestávají fungovat mobily.
K čemu Králův stůl sloužil
Otázku, k čemu sloužil Králův stůl, se snaží už léta zodpovědět různí odborníci. Stále ale neexistuje jednoznačná odpověď.
Z historických pramenů je známo, že u tohoto kamene stál třetí český král Přemysl Otakar první, když se o tomto kameni zmiňuje při vymezování hranic tří tehdejších panství.
Další teorie i fakta uvádí starosta nedaleké obce Modrá Miroslav Kovářík, který v úvodu říká: „Králův stůl byl vždycky kamenem mystickým. Lidé už v minulosti zkoumali nejen jeho zvláštní tvar, ale i jakési podivné siločáry, které údajně skrze tento kámen přechází.“ Podle Miroslava Kováříka se dokonce dá říci, že v jeho okolí nerostly ani stromy, ty nově vysazené se vždy začaly kroutit v určitých směrech.
Podle jedné z teorií založené na archeologickém výzkumu by mohl být Králův stůl součástí pravěkého kalendáře. Vrypy na kameni by pak mohly symbolizovat božstva.
Tvar Králova stolu
Zajímavý je také rozbor a výklad tvaru kamene. Ten v minulosti měl při pohledu z čelní strany rohy, ze kterých je nyní částečně zachovalý jen jeden. Bohužel zbylé urazili začátkem 20. století dělníci při opravě silnice. Dochovaly se ale kresby a fotografie jeho původní podoby. Nejpravděpodobnější je teorie, která tvrdí, že jde o tvar hlavy pratura. To je zvíře, které od nepaměti uctívaly mnohé národy. A k vidění je i v současnosti, žije totiž v expozici Živá voda právě v Modré u Velehradu.
Zkuste si i vy udělat výlet ke Královu stolu, ať si můžete udělat vlastní názor. Jako pozvánku nabízíme reportáž Petry Kopáskové a Zdeňka Urbanovského z tohoto zvláštního místa.
Související
-
Archeoskanzen v Modré na Uherskohradišťsku otevírá a láká na novou hradbu se strážní věží
Archeoskanzen v Modré na Uherskohradišťsku je od včerejška opět otevřený pro veřejnost. Návštěvníky tu čeká novinka.
-
Rozhlednu Zdeničku v Těšánkách pojmenoval její majitel po mamince, přilehlé rybníky po dědečcích
Na rozhlednu Zdeničku je možné dojít několika způsoby. Ideální je vyjít přímo z gruntu Galatík v Těšánkách, kde se dá i dobře zaparkovat. Cesta vede kolem dvou rybníků.
-
U Koryčan můžete navštívit hrad Cimburk. Práce dobrovolníků změnila ruiny v romantickou zříceninu
Hrad Nový Cimburk u Koryčan byl postaven ve 14. století. Od poloviny 18. století zůstal opuštěný. Dnes je díky usilovné práci dobrovolníků přístupný pro veřejnost.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.