Králův stůl v Chřibech je záhadný svým tvarem i vyrytými symboly. Citliví jedinci mluví o jeho zvláštní energii

13. červenec 2022

Po přibližně hodinové procházce z Modré u Velehradu se můžete dostat k tajemnému skalnímu útvaru v pohoří zvaném Chřiby. Tomu se přezdívá Králův stůl.

Seriál Záhady a tajemství Zlínského kraje můžete poslouchat i v podcastech na mujRozhlas, Spotify, Apple iTunes nebo Seznam.

Záhadný je jeho tvar i to, k čemu mohl sloužit. Kamenný útvar vzbuzuje u příchozích různé emoce, myšlenky a představivost. Jsou známy i výpovědi lidí, kteří říkají, že v jeho blízkosti cítí určitou energii. Mnohým tu také přestávají fungovat mobily.

K čemu Králův stůl sloužil

Otázku, k čemu sloužil Králův stůl, se snaží už léta zodpovědět různí odborníci. Stále ale neexistuje jednoznačná odpověď.

Z historických pramenů je známo, že u tohoto kamene stál třetí český král Přemysl Otakar první, když se o tomto kameni zmiňuje při vymezování hranic tří tehdejších panství.

Další teorie i fakta uvádí starosta nedaleké obce Modrá Miroslav Kovářík, který v úvodu říká: „Králův stůl byl vždycky kamenem mystickým. Lidé už v minulosti zkoumali nejen jeho zvláštní tvar, ale i jakési podivné siločáry, které údajně skrze tento kámen přechází.“ Podle Miroslava Kováříka se dokonce dá říci, že v jeho okolí nerostly ani stromy, ty nově vysazené se vždy začaly kroutit v určitých směrech.

Podle jedné z teorií založené na archeologickém výzkumu by mohl být Králův stůl součástí pravěkého kalendáře. Vrypy na kameni by pak mohly symbolizovat božstva.

Tvar Králova stolu

Zajímavý je také rozbor a výklad tvaru kamene. Ten v minulosti měl při pohledu z čelní strany rohy, ze kterých je nyní částečně zachovalý jen jeden. Bohužel zbylé urazili začátkem 20. století dělníci při opravě silnice. Dochovaly se ale kresby a fotografie jeho původní podoby. Nejpravděpodobnější je teorie, která tvrdí, že jde o tvar hlavy pratura. To je zvíře, které od nepaměti uctívaly mnohé národy. A k vidění je i v současnosti, žije totiž v expozici Živá voda právě v Modré u Velehradu.

Zkuste si i vy udělat výlet ke Královu stolu, ať si můžete udělat vlastní názor. Jako pozvánku nabízíme reportáž Petry Kopáskové a Zdeňka Urbanovského z tohoto zvláštního místa.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?