Archeoskanzen v Modré na Uherskohradišťsku otevírá a láká na novou hradbu se strážní věží, je to unikát v celé střední Evropě

14. duben 2021

Archeoskanzen v Modré na Uherskohradišťsku je od včerejška opět otevřený pro veřejnost. Návštěvníky tu čeká novinka. Přes zimu tady totiž vyrostla patnáctimetrová kamenná hradba se strážní věží, která zcela změnila podobu skanzenu.

Čtěte také

Archeoskanzenu v Modré na Uherskohradišťsku hrozil kvůli uzavření v rámci vládních opatření úplný zánik. Obec Modrá si totiž nemůže dovolit jeho provoz dlouhodobě dotovat. Areál je ale od 13. dubna opět otevřený pro veřejnost. Návštěvníci můžou zavítat také do vnějších prostor areálu Živá voda a na stezku praturů. 

Podle správce Archeoskanzenu Lubomíra Slámy je otevření jen částečnou záchranou, protože v jarních měsících navštěvovaly areál spíše školy, které letos zřejmě nebudou mít o návštěvu zájem.

Stejně jako například zoo může být Archeoskanzen otevřen jen pro 20% možné kapacity návštěvníků a zpřístupněny jsou jen venkovní prostory, což je ale v tomto případě většina. Pokud budete chtít Archeoskanzen navštívit, momentálně se dá přijít přímo na místo, není potřeba se předem hlásit ani registrovat.

Nové hradby

Jako novinku připravil Archeoskanzen pro návštěvníky patnáctimetrovou hradbu se strážní věží, která je unikátem v celé střední Evropě. Na vybudování opevnění bylo třeba 50 tun kamení. Návštěvníci tady uvidí přesně to, co viděli nájezdníci, když v 9. století chtěli dobýt Uherské Hradiště.

Na využití této hradby se údajně těší i filmaři. Už v létě by se tu měly natáčet bojové scény z filmu o osudech knížete Svatopluka.

Archeoskanzen Modrá, hradby a strážní věž
Archeoskanzen a Botanická a sladkovodní expozice Živá voda v Modré na Uherskohradišťsku
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová