Dřevěnou rozhlednu Zdeničku v Těšánkách pojmenoval její majitel po mamince, přilehlé rybníky po dědečcích

8. červenec 2022

Na rozhlednu Zdeničku je možné dojít několika způsoby. Ideální je vyjít přímo z gruntu Galatík v Těšánkách, kde se dá i dobře zaparkovat. Cesta vede kolem dvou rybníků.

Mezi Těšánkami a Lebedovem u Zdounek ve Zlínském kraji stojí rozhledna s pěkným názvem Zdenička. Byla postavena v roce 2012 na nejvyšším bodě areálu Gruntu Galatík. Má tři vyhlídkové plošiny a kdo po 48 mlynářských schodech vystoupá až na tu nejvyšší ve výšce 12 metrů, získá odměnou krásné výhledy na Chřiby, Hostýnské vrchy i Kroměříž.

Cesta vede kolem dvou rybníků, u kterých žije řada živočichů. Například bobr evropský, ledňáček, čáp černý i bílý a dokonce i dudek, což je i podle ochranářů rarita. Ale potkat tu můžete i běžnou zvěř jako zajíce, srnky či divoká prasata. U rybníku narazíte také na stylizovaný vodní mlýn s ukázkou, jak se dříve mlelo obilí. 

Rybník Jan nabízí zázemí mnoha druhům vodních ptáků

Rozhledna i rybníky nesou jména z rodiny majitele

Maminka majitele zdejšího gruntu Petra Galatíka Zdeňka stavbu rozhledny sledovala a těšila se na její otevření. Bohužel se ho však nedožila. Petr Galatík dal stavbě její jméno, které se rychle uchytilo. „Moje maminka byla takové světýlko, veselá povaha, spousta lidí ji znala, a říkají, že to bylo moc dobré rozhodnutí. A vzpomínka je tady stále!“ říká majitel gruntu Petra Galatík.

Rybníky zase pojmenoval po obou dědečcích, jeden je Jan a druhý František. Cestou do kopce na rozhlednu je klidné odpočívadlo u tůňky, které se tu říká „Jezírko babičky Ludmily“.

Jezírko babičky Ludmily s posezením v areálu gruntu Galatík v Těšánkách

Výhledy na Chřiby, Hostýnské vrchy i na Slovensko

Rozhledna Zdenička stojí na ideálním místě, tyčí se na hraně údolí ve výšce 100 metrů nad terénem. A to už nabízí pěkný rozhled. Pod ní se jako na dlani rozprostírají obce Těšánky a Lebedov. Na dohled je i areál Lebedovského mlýna.

V dálce je pak vidět rozhledna Brdo v nadmořské výšce 587 metrů, což je nejvyšší vrchol Chřibů. Výrazný kopeček v krajině se jmenuje Chlum, dále lze zahlédnout poslední výběžky Litenčických vrchů a vesničku Zdislavice, kde stojí zajímavý zámek, který prochází renovací. Další vesnicí na dohled jsou Troubky, při dobré viditelnosti jsou vidět i Oderské vrchy.

Odměnou za výšlap jsou výhledy do malebné krajiny

Ve výčtu nechybí ani Svatý Hostýn, Hostýnské vrchy a za dobrého počasí je možné dohlédnout až na Slovensko. Za příznivého počasí je volně přístupná po celý rok.

autor: Andrea Kratinová
Spustit audio

Související