Dřevěnou rozhlednu Zdeničku v Těšánkách pojmenoval její majitel po mamince, přilehlé rybníky po dědečcích
Na rozhlednu Zdeničku je možné dojít několika způsoby. Ideální je vyjít přímo z gruntu Galatík v Těšánkách, kde se dá i dobře zaparkovat. Cesta vede kolem dvou rybníků.
Mezi Těšánkami a Lebedovem u Zdounek ve Zlínském kraji stojí rozhledna s pěkným názvem Zdenička. Byla postavena v roce 2012 na nejvyšším bodě areálu Gruntu Galatík. Má tři vyhlídkové plošiny a kdo po 48 mlynářských schodech vystoupá až na tu nejvyšší ve výšce 12 metrů, získá odměnou krásné výhledy na Chřiby, Hostýnské vrchy i Kroměříž.
Cesta vede kolem dvou rybníků, u kterých žije řada živočichů. Například bobr evropský, ledňáček, čáp černý i bílý a dokonce i dudek, což je i podle ochranářů rarita. Ale potkat tu můžete i běžnou zvěř jako zajíce, srnky či divoká prasata. U rybníku narazíte také na stylizovaný vodní mlýn s ukázkou, jak se dříve mlelo obilí.
Rozhledna i rybníky nesou jména z rodiny majitele
Maminka majitele zdejšího gruntu Petra Galatíka Zdeňka stavbu rozhledny sledovala a těšila se na její otevření. Bohužel se ho však nedožila. Petr Galatík dal stavbě její jméno, které se rychle uchytilo. „Moje maminka byla takové světýlko, veselá povaha, spousta lidí ji znala, a říkají, že to bylo moc dobré rozhodnutí. A vzpomínka je tady stále!“ říká majitel gruntu Petra Galatík.
Rybníky zase pojmenoval po obou dědečcích, jeden je Jan a druhý František. Cestou do kopce na rozhlednu je klidné odpočívadlo u tůňky, které se tu říká „Jezírko babičky Ludmily“.
Výhledy na Chřiby, Hostýnské vrchy i na Slovensko
Rozhledna Zdenička stojí na ideálním místě, tyčí se na hraně údolí ve výšce 100 metrů nad terénem. A to už nabízí pěkný rozhled. Pod ní se jako na dlani rozprostírají obce Těšánky a Lebedov. Na dohled je i areál Lebedovského mlýna.
V dálce je pak vidět rozhledna Brdo v nadmořské výšce 587 metrů, což je nejvyšší vrchol Chřibů. Výrazný kopeček v krajině se jmenuje Chlum, dále lze zahlédnout poslední výběžky Litenčických vrchů a vesničku Zdislavice, kde stojí zajímavý zámek, který prochází renovací. Další vesnicí na dohled jsou Troubky, při dobré viditelnosti jsou vidět i Oderské vrchy.
Ve výčtu nechybí ani Svatý Hostýn, Hostýnské vrchy a za dobrého počasí je možné dohlédnout až na Slovensko. Za příznivého počasí je volně přístupná po celý rok.
Související
-
Po jedenácti letech půjdou na východním Slovácku kvůli shnilé konstrukci k zemi tři rozhledny
Kvůli havarijnímu stavu dřevěné konstrukce musí být odstraněny tři ze šesti rozhleden, které před 11 lety postavilo sdružení obcí Východní Slovácko.
-
Dušan Jurkovič navrhl rozhlednu v roce 1896. V Rožnově pod Radhoštěm vznikla až dlouho po jeho smrti
Plány na stavbu rozhledny vytvořil architekt Dušan Jurkovič už v roce 1896 pro Turistický spolek ve Valašském Meziříčí. Nakonec se ale začala stavět až v 21. století.
-
Pěšky, na kole i na běžkách. Krajinu kolem Lopeníku je možné obdivovat i z 20 metrů vysoké rozhledny
Lopeník patřil díky své odlehlosti po dlouhou dobu k nejzaostalejším obcím regionu. Obyvatelé se věnovali chovu dobytka, dřevorubectví a výrobě dřevěného nářadí.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.