Pěšky, na kole i na běžkách. Krajinu kolem Lopeníku je možné obdivovat i z dvacet metrů vysoké rozhledny
Lopeník patřil díky své odlehlosti po dlouhou dobu k nejzaostalejším obcím regionu. Obyvatelé se věnovali chovu dobytka, dřevorubectví a výrobě dřevěného nářadí.
Lopeník je vesnička na Uherskobrodsku v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Je součástí biosférické rezervace, takže se opět pohybujeme v nádherné oblasti s mnoha přírodními památkami a vzácnými rostlinami. Lopeník se jmenuje podle hory, která patří do jejího katastru.
Název mohl být odvozen i od slova lupen. Pro nás současníky je to slangový výraz pro list nebo lístek, v minulosti to byl zalesněný kopec. Třetí možnost je, že vznikl z pojmu lopata, údajně se tak říkalo kopci s odvráceným svahem. Listy i kopec má Lopeník dokonce v obecním znaku.
Dějiny Lopeníku se začaly psát v roce 1791. Většina okolních obcí už měla za sebou kus historie. Založení Lopeníku brzdily spory o oblast kolem vrchu Velký Lopeník. Tehdejší páni se dohadovali, jestli bude patřit Moravě nebo Uhrám. Nakonec byla připojena k Moravě a ke světlovskému panství. Osidlování lokality dostalo zelenou a taky řád.
Do té doby na svazích Bílých Karpat stavěli své usedlosti především uprchlíci. Potřebovali se ukrýt v lesích. Proto jsou jejich stavení rozházená po krajině. Někdy je jich víc pohromadě, jindy jsou vzdálená třeba i sto metrů od sebe.
Obec Lopeník je na moravskoslovenském pomezí, tedy na hranici mezi Českem a Slovenskem, kde je taky zmiňovaný Velký Lopeník, nejvyšší kopec této části Bílých Karpat. Je v nadmořské výšce 911 m a byla na něm postavena rozhledna. Přesně na hraniční čáře. Základ stavby je z kamene, samotná věž je dřevěná, měří 20 metrů. Nemusím asi zdůrazňovat, jak úchvatný výhled z ní je.
Čtěte také
Krajinu Lopeníku je možné poznávat i pěšky nebo na kole, v zimě dokonce na běžkách. Značené trasy procházejí nejzajímavějšími místy. Žlutá vede k domku s původní doškovou střechou. Usedlost je chráněnou památkou a jedinečnou ukázkou lidové architektury. Na zelené je zděná dvoupatrová zvonice z přelomu 18. a 19. století.
Lopeník je oblíbenou celoroční rekreační oblastí. Ovšem v minulosti se život v obci rekreaci nepodobal ani v nejmenším. Kopcovitá krajina s neúrodnou kamenitou půdou a drsnými klimatickými podmínkami lidem nabízela jenom velkou dřinu. Vesnice byla dlouho odříznutá od okolního světa. První silnice byla vybudovaná až v roce 1924, vedla do Bystřice pod Lopeníkem. Do sousední Březové se stavěla až v šedesátých letech minulého století.
Související
-
Stráně a zalesněné kopce v podhůří Vizovických vrchů tvoří dominantu Želechovic nad Dřevnicí
Zelené a zalesněné plochy zabírají více než polovinu celého katastru Želechovic nad Dřevnicí, a několik částí území je na seznamu chráněných přírodních památek.
-
Tady na Valašsku, co je křivé, nebo nepovedené, tak tomu říkáme mrváně, dozvěděly se děti v Rožnově
V rožnovském skanzenu etnografové připomínají vánoční zvyky. Do roubených chalup ve Valašské dědině se za poznáním vydali žáci základní školy ve Fulneku.
-
Skryta v zeleni zahrad, že je z ní zdaleka vidět jen hroty kostelních věží. Taková je obec Zašová
Obec je značně rozsáhlá, rozkládá se od Rožnovské Bečvy až k vrcholkům Veřovických vrchů. Její severní hranici lemují vrchy Trojačka a Huštýn. Součástí je též obec Veselá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.