Josef Ruszelák chtěl být muzikantem, stal se z něj ale velmi úspěšný výtvarník

Díla výtvarníka Josefa Ruszeláka najdete v mnoha stálých expozicích výstavních síní po celé republice. Významnou stopu má i jako scénograf, ilustrátor knih nebo fotograf.

Má za sebou téměř stovku samostatných výstav a jeho jméno znají i v zahraničí. Malíř, grafik, ilustrátor, divadelní výtvarník a fotograf Josef Ruszelák se narodil 16. června roku 1938 v Nětčicích u Kroměříže. V osmi letech se s rodiči přestěhoval do Zlína, kterému zůstal po celý život věrný.

V mládí chtěl být muzikantem, ale studium na uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti ho nasměrovalo k výtvarnému umění. Po škole nastoupil do zlínského divadla jako divadelní výtvarník a působil tu dlouhých 35 let.

Jeho život a tvorbu zasáhla vážná nemoc syna, které po téměř pěti letech boje v pouhých 14 letech podlehl. Tehdy Josef Ruszelák hledal útěchu v lesích a vzniklo jeho životní téma – stromy.

S výtvarníkem, který stále denně stojí u plátna a tvoří, si o jeho životní cestě povídala redaktorka Českého rozhlasu Zlín Silvie Pospíšilová.

Josef Ruszelák ve svém ateliéru
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.