Slovácký malíř Joža Uprka studoval v Mnichově s Alfonsem Muchou, ovlivnil desítky umělců

Studoval v Mnichově a při svých cestách projel pořádný kus Evropy. Ačkoli zanechal výrazné stopy včetně svých obrazů na mnoha místech, vždy se vracel na rodné Slovácko. Malíř Joža Uprka byl opravdovým patriotem.

Joža Uprka se narodil roku 1861 v Kněždubu na Hodonínsku typické selské rodině. Zatímco z jeho bratra vyrostl akademický sochař, jeho samotného lákalo spíše malování. Tak se přes studium na Akademii výtvarných umění v Praze dostal až do Mnichova, kde ve vzdělávání pokračoval mimo jiné i s Alfonsem Muchou.

Po svých studiích se vydal na cesty takřka po celé Evropě, ale nikde se natrvalo neusadil, ba naopak se vždy vracel do rodného regionu. Právě na slovácké motivy je drtivá většina jeho obrazů, kterými ovlivnil a inspiroval desítky malířů i umělců nejen na jihovýchodní Moravě.

Dnes si jeho dílo můžete prohlédnout třeba ve stálé expozici uherskohradišťské galerie. S jejím ředitelem Ladislavem Bednaříkem si o Uprkově životním příběhu povídala Petra Kopásková.

autoři: Petra Kopásková , David Jabůrek
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.