Slovácký malíř Joža Uprka studoval v Mnichově s Alfonsem Muchou, ovlivnil desítky umělců
Studoval v Mnichově a při svých cestách projel pořádný kus Evropy. Ačkoli zanechal výrazné stopy včetně svých obrazů na mnoha místech, vždy se vracel na rodné Slovácko. Malíř Joža Uprka byl opravdovým patriotem.
Joža Uprka se narodil roku 1861 v Kněždubu na Hodonínsku typické selské rodině. Zatímco z jeho bratra vyrostl akademický sochař, jeho samotného lákalo spíše malování. Tak se přes studium na Akademii výtvarných umění v Praze dostal až do Mnichova, kde ve vzdělávání pokračoval mimo jiné i s Alfonsem Muchou.
Po svých studiích se vydal na cesty takřka po celé Evropě, ale nikde se natrvalo neusadil, ba naopak se vždy vracel do rodného regionu. Právě na slovácké motivy je drtivá většina jeho obrazů, kterými ovlivnil a inspiroval desítky malířů i umělců nejen na jihovýchodní Moravě.
Dnes si jeho dílo můžete prohlédnout třeba ve stálé expozici uherskohradišťské galerie. S jejím ředitelem Ladislavem Bednaříkem si o Uprkově životním příběhu povídala Petra Kopásková.
Související
-
Práce Rozky Falešníkové dodnes zdobí hlavně vlaková nádraží na Slovácku
Rozka Falešníková byla všestrannou umělkyní. Nejvíce se ale zapsala do moravské regionální historie svou výzdobou řady vlakových nádraží.
-
Josef Ruszelák chtěl být muzikantem, stal se z něj ale velmi úspěšný výtvarník
Díla výtvarníka Josefa Ruszeláka najdete v mnoha stálých expozicích výstavních síní po celé republice. Významnou stopu má i jako scénograf, ilustrátor knih nebo fotograf.
-
Bývalý starosta Valašského Meziříčí Alois Mikyška měl přezdívku Valašský pánbíček
Alois Mikyška se narodil v roce 1831 v Olbramkostele na Znojemsku, celý život ale zasvětil práci pro rozvoj Valašska.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka