Práce Rozky Falešníkové dodnes zdobí hlavně vlaková nádraží na Slovácku
Rozka Falešníková byla všestrannou umělkyní. Nejvíce se ale zapsala do moravské regionální historie svou výzdobou řady vlakových nádraží.
Rozálie Falešníková se narodila 23. února 1900 v Tasově u Hodonína. Byla nejen lidovou malířkou, ale i výtvarnicí, učitelkou hudby a malby i uznávanou tvůrkyní a znalkyní výšivek ze Slovácka. Její práci mohou lidé dodnes obdivovat fasádách mnoha moravských nádražních budov, například v Uherském Brodě, Luhačovicích, Uherském Hradišti a dalších.
Rozka Falešníková žila v Uherském Hradišti, posléze se přestěhovala do Starého Města a ke konci života se usadila v Otrokovicích, kde 24. července 1983 zemřela a kde je také pohřbena.
Její životní příběh si můžete připomenout v reportáži redaktorky Českého rozhlasu Zlín Markéty. Macháčkové.
Související
-
Kateřině Tučkové jsme přičarovaly ženicha, říká rodačka z Kopanic Eliška Křižková
Hostem na rozhlasové Pohovce Jožky Kubáníka byla folkloristka, hrdá propagátorka krás Kopanic a spoluautorka několika knih o tomto kraji Eliška Křižková.
-
Josef Ruszelák chtěl být muzikantem, stal se z něj ale velmi úspěšný výtvarník
Díla výtvarníka Josefa Ruszeláka najdete v mnoha stálých expozicích výstavních síní po celé republice. Významnou stopu má i jako scénograf, ilustrátor knih nebo fotograf.
-
První zvukový film Vlasty Buriana vydělal 5 milionů, prozrazuje filmový publicista Jaroslav Spěváček
Hostem na rozhlasové Pohovce Jožky Kubáníka byl filmový publicista Jaroslav Spěváček, aby vyprávěl známá i méně známá fakta ze života legendy českého filmu Vlasty Buriana.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.