Josef Karel Matocha – vězeň olomouckého Arcibiskupského paláce

Jeden z olomouckých arcibiskupů byl bezpečnostními silami tehdejšího režimu v Československu 11 let vězněn v Arcibiskupském paláci v Olomouci.

Josef Karel Matocha se narodil 14. května roku 1888 v Pitíně na Uherskobrodsku v rodině kováře s jedenácti dětmi. Vystudoval teologickou fakultu v Olomouci, stal se doktorem filozofie a teologie. V březnu 1948, kdy jej papež Pius XII. jmenoval arcibiskupem olomouckým, mu bylo necelých šedesát let.

Jeho působení však těžce ovlivnila nesvoboda padesátých let v Československu. Úřad mohl vykonávat pouze do Velikonoc 1950, kdy byl nezákonně internován a izolován komunistickou státní mocí. Nesměl vycházet ze své rezidence v Arcibiskupském paláci v Olomouci, kde s ním nepřetržitě byl zaměstnanec StB. Nesměl číst noviny ani poslouchat rozhlas. Tento druh vězení trval 11 let. 2. listopadu 1961 v této izolaci umírá, pochován je v rodném Pitíně.

Pozadí věznění a perzekuce Josefa Karla Matochy shrnula v reportáži redaktorka Českého rozhlasu Zlín Markéta Macháčková.

Spustit audio

Související