Josef Karel Matocha – vězeň olomouckého Arcibiskupského paláce

Jeden z olomouckých arcibiskupů byl bezpečnostními silami tehdejšího režimu v Československu 11 let vězněn v Arcibiskupském paláci v Olomouci.

Josef Karel Matocha se narodil 14. května roku 1888 v Pitíně na Uherskobrodsku v rodině kováře s jedenácti dětmi. Vystudoval teologickou fakultu v Olomouci, stal se doktorem filozofie a teologie. V březnu 1948, kdy jej papež Pius XII. jmenoval arcibiskupem olomouckým, mu bylo necelých šedesát let.

Jeho působení však těžce ovlivnila nesvoboda padesátých let v Československu. Úřad mohl vykonávat pouze do Velikonoc 1950, kdy byl nezákonně internován a izolován komunistickou státní mocí. Nesměl vycházet ze své rezidence v Arcibiskupském paláci v Olomouci, kde s ním nepřetržitě byl zaměstnanec StB. Nesměl číst noviny ani poslouchat rozhlas. Tento druh vězení trval 11 let. 2. listopadu 1961 v této izolaci umírá, pochován je v rodném Pitíně.

Pozadí věznění a perzekuce Josefa Karla Matochy shrnula v reportáži redaktorka Českého rozhlasu Zlín Markéta Macháčková.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.