Spisovatel Ladislav Mňačko jen náhodou unikl smrti při masakru na Ploštině
Narodil se 29. ledna 1919 ve Valašských Kloboukách a jeho jméno je Ladislav Mňačko. Když mu byl rok, rodiče se odstěhovali na Slovensko do Martina, kde tatínek působil coby pošťák. Tak začíná životní příběh významného slovenského spisovatele a publicisty, jehož život byl opravdu pestrý.
V mládí odešel k partyzánům a v době, kdy byla vyvražděna Němci obec Ploština, kde jeho skupina působila, byl Mňačko odvelen a unikl tak jisté smrti. Když se ovšem dozvěděl o hrůze, která se tam stala, až do své smrti si to vyčítal. Právě osudy valašské osady Ploština pak popsal v románu Smrt si říká Engelchen, který byl i zfilmován.
Poslechněte si poutavý životní příběh tohoto spisovatele, který zná podrobně historička Miroslava Poláková.
Související
-
Obnovený památník tragédie v Ploštině nabízí nové moderní expozice, mezi nimi i místnost ticha
Po letech kompletních oprav se návštěvníkům otevřel památník Ploština. Místo nedaleko Valašských Klobouk je spojené s tragédií z konce druhé světové války.
-
Příběh prvního secesního domu, který projektoval nadaný kloboucký rodák Gessner
Valašské Klobouky leží na pomezí dvou významných přírodních lokalit, Vizovické vrchoviny a Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty.
-
Vila nábytkářského továrníka Michaela Thoneta v Koryčanech stále chátrá
Koryčany na Kroměřížsku chtějí z vily výrobce ohýbaného nábytku Michaela Thoneta udělat kulturní památku. Na opravu chátrajícího objektu ale město nemá peníze.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.