Spisovatel Ladislav Mňačko jen náhodou unikl smrti při masakru na Ploštině

Narodil se 29. ledna 1919 ve Valašských Kloboukách a jeho jméno je Ladislav Mňačko. Když mu byl rok, rodiče se odstěhovali na Slovensko do Martina, kde tatínek působil coby pošťák. Tak začíná životní příběh významného slovenského spisovatele a publicisty, jehož život byl opravdu pestrý.

V mládí odešel k partyzánům a v době, kdy byla vyvražděna Němci obec Ploština, kde jeho skupina působila, byl Mňačko odvelen a unikl tak jisté smrti. Když se ovšem dozvěděl o hrůze, která se tam stala, až do své smrti si to vyčítal. Právě osudy valašské osady Ploština pak popsal v románu Smrt si říká Engelchen, který byl i zfilmován.

Poslechněte si poutavý životní příběh tohoto spisovatele, který zná podrobně historička Miroslava Poláková.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.