Jezírko lásky a Barrandov – tajemná místa v okolí Luhačovic spojená s příběhy lásky i nenávisti
V pořadu Záhady a tajemství Zlínského kraje se tentokrát redaktorka Markéta Macháčková a její průvodce Zdeněk Urbanovský vydali do Luhačovic za tajemnou atmosférou hned dvou míst.
Seriál Záhady a tajemství Zlínského kraje můžete poslouchat i v podcastech na mujRozhlas, Spotify, Apple iTunes nebo Seznam.
Všechny díly pořadu pak najdete také ZDE.
V Luhačovicích a v jejich okolí najdeme nejen léčivé prameny, ale i místa spojená s tajemnými příběhy. Jedním z nich je například Jezírko lásky. Jak prozrazuje Terezie Bartoníčková z Městského turistického a informačního centra města Luhačovice, váže se k tomuto místu hned několik pověstí. Tou nejzajímavější je pověst o dvou milencích prchajících před Turky, kteří se tady skryli. Na jejich ochranu z jezírka vystoupily vodní víly a mladý pár ochránily. Milenci pak do tohoto jezírka hodili truhlici s klenoty a penězi jako poděkování těmto stvořením.
Dalším dříve hojně navštěvovaným místem poblíž Luhačovic, tentokrát zatíženém stínem vraždy, je dnes již dávno zaniklá výletní restaurace a taneční vinárna s názvem Barrandov, která byla také zvána besídkou básníků. A právě toto místo bylo svědkem krutého zločinu – v roce 1947 byl zde krutě zabit vinárník Homola. To byl konec restaurace, ze které dnes zůstaly pouze ruiny.
Na obě místa se můžete vydat právě teď v reportáži redaktorky Českého rozhlasu Zlín Markéty Macháčkové a odborníka na turismus Zdeňka Urbanovského.
Související
-
Obec Roštín má ve své historii mnoho otazníků, nejvíce se jich váže ke kostelu svatého Jakuba
V malebném pohoří Chřibů se nachází také obec Roštín. Najdete tu nejen prastarou lípu nebo starý vodní mlýn, ale i tři sakrální stavby.
-
Jezero ve Velkých Karlovicích, které údajně vytvořili čerti, inspirovalo i Karla Jaromíra Erbena
Velké Karlovice na Valašsku okouzlují svou architekturou i okolním krajem. Lákají filmaře a inspirují umělce, protože nabízí malebná zákoutí i pověstmi opředená místa.
-
Vražda ševce Františka Bartoše souvisí s historií Zlína, bez ní by se nenarodil Tomáš Baťa
Zlín by nebyl Zlínem nebýt podnikatele Tomáše Bati. A Tomáš Baťa by vůbec nebyl nebýt tragické události v roce 1867.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.