Obec Roštín na Kroměřížsku má ve své historii mnoho otazníků, nejvíce se jich váže ke kostelu svatého Jakuba
V malebném pohoří Chřibů se nachází také obec Roštín. Najdete tu nejen prastarou lípu nebo starý vodní mlýn, ale i tři sakrální stavby.
Seriál Záhady a tajemství Zlínského kraje můžete poslouchat i v podcastech na mujRozhlas, Spotify, Apple iTunes nebo Seznam.
Všechny díly pořadu pak najdete také ZDE.
Obec Roštín se nachází v jihovýchodní části Moravy v okrese Kroměříž na severozápadním okraji Chřibů. První písemná zmínka o Roštíně pochází z roku 1240 z listiny, v níž král Václav I. potvrzuje výsady a državy kláštera hradišťského u Olomouce. V tomto dokumentu se mimo jiné vzpomíná, že v Roštíně už v tehdejší době byla krčma a fara.
Nejstarší památkou Roštína je kostel svatého Jakuba, který stojí poblíž. Druhý kostel stojí přímo uprostřed obce a je zasvěcen svaté Anně. Třetí místní sakrální památkou je kaple, pod kterou býval pramen, který vyvěral přímo z hory.
Historie Roštína i místních staveb je v mnohém zahalena tajemstvím, nejvíce legend je ale spojeno s kostelem sv. Jakuba a místním hřbitovem. Ty se nachází na osamoceném větrném návrší blízko obce. Kostel je občas využíván na pohřby, ožívá pouze na svátek Všech svatých a v červenci na svátek svatého Jakuba.
K tomuto místu se váže spousta příběhů a zkazek. Ty zmiňují nejen existenci podzemních chodeb, ale i to, že historie kostela by mohla sahat až do doby Velkomoravské říše. Záhadou zůstává, proč poměrně velký kostel stojí osamocen na nehostinném větrném místě.
Jaké zajímavosti nabízí interiér kostela? Proč má na oltářním obraze andělíček v ruce meč?
Na tyto a další otázky hledali společně se starostou obce Radovanem Manem odpovědi redaktorka Českého rozhlasu Zlín Markéta Macháčková a odborník na cestovní ruch Zdeněk Urbanovský.
Související
-
Soška Panny Marie v kostele ve Štípě má zajímavý příběh a skrývá i jednu dosud nezveřejněnou záhadu
Poutní kostel ve Štípě na Zlínsku září růžovou barvou. Při cestě ze Zlína do ZOO Lešná ho nemůžete minout. Rozhodně také stojí za to se právě ve Štípě zastavit.
-
Jezero ve Velkých Karlovicích, které údajně vytvořili čerti, inspirovalo i Karla Jaromíra Erbena
Velké Karlovice na Valašsku okouzlují svou architekturou i okolním krajem. Lákají filmaře a inspirují umělce, protože nabízí malebná zákoutí i pověstmi opředená místa.
-
Vražda ševce Františka Bartoše souvisí s historií Zlína, bez ní by se nenarodil Tomáš Baťa
Zlín by nebyl Zlínem nebýt podnikatele Tomáše Bati. A Tomáš Baťa by vůbec nebyl nebýt tragické události v roce 1867.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.