Jako dítě jsem četla hlavně knížky, které mi maminka zakázala, vzpomíná se smíchem spisovatelka Kateřina Dubská

Hostem na rozhlasové Pohovce Jožky Kubáníka byla spisovatelka Kateřina Dubská, která se mimo jiné vyznala ze své lásky ke Kopanicím, kde nyní žije, a prozradila také, jak často i kuriózně vznikaly nápady na její knihy. Těch napsala už šest a aktuálně píše další.

Psala básničky, texty do novin, ale do prvního románu se pustila až po čtyřicítce. Prvotinou spisovatelky Kateřiny Dubské byla velmi úspěšná kniha Člověk Gabriel, ke které má velmi osobní vztah. Nejen, že se jí příběhy z této knihy zdály jako sny, ale přiznává také, že tuto knihu ani nechtěla dopsat, protože s člověkem Gabrielem nechtěla po ročním psaní rozloučit.

Dnes už je ale zkušenou spisovatelkou, vyšlo jí šest titulů a aktuálně píše další. A jakou radu má pro začínající autory? „Když chcete dobře psát, co nejvíce čtěte,“ říká. Ona sama v mládí milovala Babičku Boženy Němcové a jak prozradila, četla také knížky, které jí maminka zakazovala, například knihu Nana o francouzské kurtizáně.

„Maminka dělala zásadní chybu, když mi řekla: ‚Tohle rozhodně nesmíš číst.‘ Takže když jsem byla sama doma, tak jsem samozřejmě utíkala do knihovny a vybrala jsem právě tyto knihy. A Nana mezi ně patřila. Ale právě nad touto knihou jsem usnula, a když maminka přišla domů, tak ji našla, a tak trošku mi ji omlátila o hlavu. Takže mně tu literaturu tak nějak jako vmlátila do hlavy,“ vzpomíná Kateřina Dubská se smíchem.

A co ji inspiruje k psaní vlastních knih? Říká, že ji kniha napadne a popadne, a to při opravdu rozmanitých příležitostech. Například téma knihy Hendrixova kytara se jí v hlavě zrodilo při čištění zubů, Třicátý kilometr zase v zácpě na dálnici, kvůli které jí uletělo letadlo na dovolenou.

Jaký vztah má Kateřina Dubská ke Slovácku a konkrétně Bílým Karpatům a proč? Ve které obci jí tvrdili, že tam mají osadu z jejích románů? A kde díky knize Člověk Gabriel vznikl památník téměř zapomenutým obětem války? I to se dozvíte v rozhovoru Na pohovce Jožky Kubáníka se spisovatelkou Kateřinou Dubskou.

Všechny hosty a rozhovory z pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka najdete i na webu rozhl.as/Kubanik nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.