Otakar Brousek sedí v Divadle Na Vinohradech na místě svého tatínka. Za zády má dokonce jeho siluetu
Herec Otakar Brousek mladší v rozhovoru s Jožkou Kubáníkem probral svou šatnu i silné zážitky z Vinohradského divadla, vztah k pantomimě, ale třeba také načítání audioknih nebo role, které se v rodině Brousků dědí.
Když Otakar Brousek mladší přijde do své šatny D v Divadle Na Vinohradech, usedne na stejném místě jako dříve jeho tatínek. Ten na něj zpoza zad dokonce ze stěny stále dohlíží. Siluetu Otakara Brouska staršího tam vytvořil společně s Viktorem Preissem.
„Když jsem nastoupil na Vinohrady, tak byl v té šatně se mnou i Viktor a já jsem se tak jednou otočil bokem u svého stolku a on tak na mě koukal a řekl mi: ‚Takhle sedával táta, přímo u toho stolu.’ Tak jsme si řekli, že ho můžeme zvěčnit. Viktor vzal fix, obtáhl mě jako siluetu a pak na tu hlavu udělal vlásky a ouška a najednou to byl táta,” vzpomíná herec přezdívaný Ťulda.
Díky svému otci, který na Vinohradech působil desítky let, si z tamního divadla už v dětství odnesl množství zážitků. Třeba když viděl vystoupení francouzského mima Marcela Marceaua. To ho přibližně v deseti letech natolik zaujalo, že prý posléze Jiřina Jirásková pronesla, že viděla dvojí představení – mima a Otakara Brouska, který celý večer neuvěřitelně prožíval.
Pantomima Otakara opravdu zaujala. Ostatně i k přijímačkám na konzervatoř jej připravoval mim – Otto Šimánek, známý zejména jako Pan Tau. Při své herecké kariéře se však s tímto žánrem nikdy nepotkal. A ačkoli měl na výběr z vícero zajímavých zaměstnání, je nakonec většinou spokojený, že si vybral právě herectví.
„Někdy jsem rád, někdy ne,” přiznává Ťulda. „Jako normálně v životě. Třeba dneska jsme hráli Past na myši a bylo to velmi fajn. Shodli jsme se na tom, že když se diváci baví a líbí se jim to, tak my z toho máme taky fajn pocit, protože člověk jde z toho divadla a říká si, že to má cenu.”
Jaké pro Otakara Brouska mladšího bylo postavit se v šestnácti letech poprvé před kameru? Které detektivky ho baví? Je obtížné načítat audioknihy? Jaké role se v rodině Brousků dědí? To a mnohem více se dozvíte při poslechu nového dílu pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka najdete i na webu rozhl.as/Kubanik nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Související
-
Zpěvačka Věra Martinová si bere kytaru i na dovolenou. Bez ní jsem nervózní, říká
Hostem Na pohovce Jožky Kubáníka byla Věra Martinová.
-
Nejde jen o to někoho zmlátit. Účinnější je se konfliktu vyhnout, vysvětluje instruktorka sebeobrany
Hostem Na pohovce Jožky Kubáníka byla Barbora Vodochodská Machková.
-
Nikdy mě nefascinovali urostlí tmavovlasí modroocí kluci, prozrazuje Petra Černocká
Hostem Na pohovce Jožky Kubáníka byla Petra Černocká.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.