Nejde jen o to někoho zmlátit, účinnější je se konfliktu vyhnout. Většinou stačí slovní obrana, vysvětluje instruktorka sebeobrany
Barboru Vodochodskou Machkovou přivedla k sebeobraně zvědavost. Dnes sama zájemce instruuje, jak ji zvládnout. Neučí přitom pouze obranné chvaty. V pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka hovoří o důležitosti slova, které ve většině případů zabrání fyzickému konfliktu.
„Ve slově může být obrovská síla,“ zdůrazňuje Barbora Vodochodská Machková, že pro účinnou sebeobranu člověk rozhodně nepotřebuje svaly. „V devíti z deseti konfliktů stačí slovní obrana. Často agresora odradí jen důrazné, přesvědčivé ‚ne‘. Dáte tím agresorovi najevo, že se dokážete bránit, umíte použít svůj hlas, nebojíte se přivolat pozornost okolí. A to agresor nechce.”
Další důležitou okolností je sebedůvěra a vnitřní nastavení. Člověk by měl při konfliktu věřit, že jej zvládne a že všechno dobře dopadne. Zároveň lidem v ohrožení velmi pomáhá řeč těla. Pokud se jeví sebevědomě, útočníka to často zastraší a netroufne si nic podniknout. A ač se to nemusí zdát, právě to je jeden z klíčových pilířů celé sebeobrany. V té totiž podle Vodochodské Machkové zdaleka „nejde o to někoho zmlátit, ale účinnější je se konfliktu vyhnout“.
Když už ale přeci jen k fyzickému obtěžování nebo rovnou napadení dojde, nejlépe zafunguje takzvaný „očopich“. Člověk, který se brání, při něm útočí prsty na oči agresora. Ty jsou dobrým terčem i díky tomu, že nezpůsobují bolest, která v podobných adrenalinových situacích často bývá otupěna. Naopak sází na přirozenou obranu těla, které si svůj klíčový orgán automaticky chrání.
Jak přesně očopich provádět? Proč není nejlepší snažit se útočníka kopnout mezi nohy? Je dobré nosit s sebou pepřový sprej? Může při sebeobraně pomoct intuice? A proč je důležité agresorovi vykat? I o tom je rozhovor Jožky Kubáníka s instruktorkou sebeobrany Barborou Vodochodskou Machkovou.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka najdete i na webu rozhl.as/Kubanik nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Související
-
Ne vším, čím jsem byl, jsem byl rád, říká se smíchem čerstvý sedmdesátník Ivan Hlas
Na rozhlasovou pohovku Jožky Kubáníka tentokrát usedl český písničkář a hudebník Ivan Hlas, originální muzikant i člověk. Jeho písničky se hrají na pódiích i u táboráku.
-
Zdeněk Rytíř při psaní textů chtěl mít klid, pískací hračky házel do bazénu, říká jeho žena Helena
Další povídání Na pohovce Jožky Kubáníka patří vzpomínkám na geniálního textaře Zdeňka Rytíře. Poslechněte si, co o něm prozradila jeho manželka Helena.
-
Nikdy mě nefascinovali urostlí tmavovlasí modroocí kluci, prozrazuje Petra Černocká
Hostem Na pohovce Jožky Kubáníka byla Petra Černocká.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.