Generál justice Jan Vančura byl pacifista, přesto ve válce strávil 12 let a byl držitelem řady válečných ocenění
Generál justice Jan Vančura se sice narodil v Čáslavi, podstatnou část svého života ale strávil v Uherském Hradišti. Miloval slovácké písničky a Chřiby.
Jan Vančura se narodil roku 1895 a po návratu z první světové války vystudoval práva. Jakmile se uvolnilo místo advokátního koncipienta v jeho milovaném Slovácku, usadil se v Uherském Hradišti, založil rodinu a aktivně se zapojoval do dění v regionu.
Pak ale přišla druhá světová válka a Jana Vančuru, jako tehdy jednoho z nejvyšších představitelů odbojové organizace Obrana národa, zasáhla hned první vlna zatýkání. Neuvěřitelnou souhrou náhod se zatčení gestapem vyhnul a odešel do zahraničí, kde se stal vojákem československé zahraniční armády na Blízkém východě.
Byl nositelem řady československých a britských vyznamenání.
Po 2. světové válce a návratu do vlasti byl plukovníkem justice a v roce 1947 byl dokonce povýšen na generála justiční služby. Po únoru 1948 byl však jako bývalý legionář a zahraniční voják ze západní fronty propuštěn a perzekvován.
Generál Jan Vančura zemřel v Uherském Hradišti 5. ledna 1959 na následky nemoci, způsobené válečnými útrapami. O tři dny později se konal jeho pohřeb. Ač za tvrdé totality, jeho blízcí dokázali poslední rozloučení zařídit se všemi vojenskými poctami.
O mimořádně pestrém a dramatickém životě Jana Vančury natáčela redaktorka Českého rozhlasu Zlín Markéta Macháčková.
Související
-
Z dělníka jedním z nejvýznamnějších Baťových zaměstnanců. Antonín Cekota řídil časopisy i Tisk
Antonín Cekota se během pár let vypracoval z dělníka až do pozice šéfa tiskového oddělení Baťových závodů. Mimo jiné za sebou zanechal životopisnou knihu o Tomáši Baťovi.
-
Z holiče spisovatelem. Zdeněk Galuška stříhal soudce i advokáty, z příběhů vydal sbírky soudniček
Slovácko sa nesúdí nebo Stařeček Pagáč vyprávjajú – to jsou literární díla holiče Zdeňka Galušky z Uherského Ostrohu, který psal o příbězích ze slováckého soudu.
-
Podnikatel Tomáš Baťa byl 9 let starostou Zlína. Jeho kampaň byla jiná než u ostatních
V roce 1923 si obyvatelé města Zlína zvolili obuvnického podnikatele Tomáše Baťu starostou. Jak vedl město a jak probíhala předvolební kampaň?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.