Část hlášek v pohádce S čerty nejsou žerty vznikla až na place, prozrazuje režisér Hynek Bočan
Už téměř 40 let právem patří do zlatého fondu české kinematografie oblíbená pohádka S čerty nejsou žerty. V čase premiéry ji vidělo přes 650 tisíc diváků a malé i velké baví dodnes. Jejím režisérem byl Hynek Bočan, který přijal pozvání na rozhlasovou Pohovku Jožky Kubáníka.
Podívat se do zákulisí příprav a natáčení je pro každého velmi lákavé, a pokud se to týká pohádky S čerty nejsou žerty, je to o to zajímavější.
Režisér této pohádky Hynek Bočan v rozhovoru prozrazuje mnohé. Třeba to, že ho při přípravách hodně potrápilo, jak má vlastně čert vypadat. Pomohli mu budoucí diváci, tedy děti: „Můj syn v té době učil první a druhou třídu, tak jsme koupili čtvrtky a děti dostaly za úkol namalovat čerty. A tam jsme zjistili, že čert musí mít rohy, ocas a chlupaté tělo. To je ta dětská představa, která myslím trvá dodnes.“
Pohádka je plná hlášek, z nichž mnohé zlidověly: „Tatínek vám vyhlásí válku“, „Jéé, já si zlomil šavli“ nebo „Máchale, spadlo ti to, asi vítr“. Byly součástí scénáře nebo vznikaly až během natáčení? K tomu pan Bočan prozrazuje: „Já mám strašně rád, když herci improvizují. Ale takových 65 % hlášek už ve scénáři bylo. Zbytek opravdu vznikl až na place. Například Luciferova věta ‚Strhla nám váhu' byla důsledkem nehody a tato spontánní věta Karla Heřmánka pak ve filmu zůstala.“
Hynek Bočan také vzpomíná na situaci, kdy mu místo černých koní přivedli hnědé, a on se rozhodl nechat je přebarvit. „A když byli skoro hotovi, tak začalo pršet a barva z nich kapala. Mělo to ale výhodu, že ta kůže, když byla mokrá, tak se leskla a byla vlastně černá. A to nás zachránilo,“ dodává s úsměvem.
Měl Hynek Bočan vytipováno, koho do jednotlivých rolí obsadí? A musel za angažování některého z herců „bojovat“? Proč odmítl natočit další pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci? A naopak – proč se mu nepodařilo natočit pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký, ke které už měli společně s Jiřím Justem scénář? Věří, že i v životě dobro zvítězí nad zlem? To vše a mnohé další prozrazuje v rozhovoru na rozhlasové Pohovce Jožky Kubáníka režisér Hynek Bočan.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka najdete i na webu rozhl.as/Kubanik nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Související
-
V každé pohádce musí být babička, písnička a kytička, říká režisér Zdeněk Zelenka
V kinech zářila například jeho pohádka Nesmrtelná teta, v televizi třeba detektivní seriál Ach ty vraždy. Pod všemi jmenovanými tituly je podepsaný režisér Zdeněk Zelenka.
-
Loutkoherec Jaroslav Vidlař vzpomíná: Při natáčení slavné pohádky Zlatovláska ohořela kolegyně
Hostem pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka byl Jaroslav Vidlař – legenda českého loutkoherectví, která stála u zrodu postav jako Jů a Hele nebo Sojka z Krkonošských pohádek.
-
Mám rád spíše akční pohádky, říká herec a zpěvák Josef Zíma, který si zahrál i prince
Na první dubnové rozhlasové Pohovce Jožky Kubáníka usedl herec a zpěvák Josef Zíma, se kterým jsme se trochu vrátili do času Vánoc.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.