Část hlášek v pohádce S čerty nejsou žerty vznikla až na place, prozrazuje režisér Hynek Bočan
Už téměř 40 let právem patří do zlatého fondu české kinematografie oblíbená pohádka S čerty nejsou žerty. V čase premiéry ji vidělo přes 650 tisíc diváků a malé i velké baví dodnes. Jejím režisérem byl Hynek Bočan, který přijal pozvání na rozhlasovou Pohovku Jožky Kubáníka.
Podívat se do zákulisí příprav a natáčení je pro každého velmi lákavé, a pokud se to týká pohádky S čerty nejsou žerty, je to o to zajímavější.
Režisér této pohádky Hynek Bočan v rozhovoru prozrazuje mnohé. Třeba to, že ho při přípravách hodně potrápilo, jak má vlastně čert vypadat. Pomohli mu budoucí diváci, tedy děti: „Můj syn v té době učil první a druhou třídu, tak jsme koupili čtvrtky a děti dostaly za úkol namalovat čerty. A tam jsme zjistili, že čert musí mít rohy, ocas a chlupaté tělo. To je ta dětská představa, která myslím trvá dodnes.“
Pohádka je plná hlášek, z nichž mnohé zlidověly: „Tatínek vám vyhlásí válku“, „Jéé, já si zlomil šavli“ nebo „Máchale, spadlo ti to, asi vítr“. Byly součástí scénáře nebo vznikaly až během natáčení? K tomu pan Bočan prozrazuje: „Já mám strašně rád, když herci improvizují. Ale takových 65 % hlášek už ve scénáři bylo. Zbytek opravdu vznikl až na place. Například Luciferova věta ‚Strhla nám váhu' byla důsledkem nehody a tato spontánní věta Karla Heřmánka pak ve filmu zůstala.“
Hynek Bočan také vzpomíná na situaci, kdy mu místo černých koní přivedli hnědé, a on se rozhodl nechat je přebarvit. „A když byli skoro hotovi, tak začalo pršet a barva z nich kapala. Mělo to ale výhodu, že ta kůže, když byla mokrá, tak se leskla a byla vlastně černá. A to nás zachránilo,“ dodává s úsměvem.
Měl Hynek Bočan vytipováno, koho do jednotlivých rolí obsadí? A musel za angažování některého z herců „bojovat“? Proč odmítl natočit další pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci? A naopak – proč se mu nepodařilo natočit pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký, ke které už měli společně s Jiřím Justem scénář? Věří, že i v životě dobro zvítězí nad zlem? To vše a mnohé další prozrazuje v rozhovoru na rozhlasové Pohovce Jožky Kubáníka režisér Hynek Bočan.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka najdete i na webu rozhl.as/Kubanik nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Související
-
V každé pohádce musí být babička, písnička a kytička, říká režisér Zdeněk Zelenka
V kinech zářila například jeho pohádka Nesmrtelná teta, v televizi třeba detektivní seriál Ach ty vraždy. Pod všemi jmenovanými tituly je podepsaný režisér Zdeněk Zelenka.
-
Loutkoherec Jaroslav Vidlař vzpomíná: Při natáčení slavné pohádky Zlatovláska ohořela kolegyně
Hostem pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka byl Jaroslav Vidlař – legenda českého loutkoherectví, která stála u zrodu postav jako Jů a Hele nebo Sojka z Krkonošských pohádek.
-
Mám rád spíše akční pohádky, říká herec a zpěvák Josef Zíma, který si zahrál i prince
Na první dubnové rozhlasové Pohovce Jožky Kubáníka usedl herec a zpěvák Josef Zíma, se kterým jsme se trochu vrátili do času Vánoc.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...