Život Jana Antonína Bati

Jan Antonín Baťa se narodil 7. 3. 1898 v Uherském Hradišti z druhého manželství obuvníka Antonína Bati, zemřel 23. srpna 1965 v Batatuba v Brazíli. Byl to československý a později i brazilský podnikatel.

Čtěte také

Po smrti nevlastního bratra Tomáše byl jediným dědicem společnosti Baťa. V letech 1932 až 1939 byl šéfem firmy, podílel se na jejím řízení spolu s Dominikem Čiperou a Hugo Vavrečkou, a podnik pokračoval ve velkém rozkvětu. Za německé okupace emigroval do USA a později do Brazílie, kde založil řadu nových obuvnických společností. Zakládal a rozvíjel nová města podle vzoru Zlína, kam se ale nikdy nevrátil.

Nejvýraznější budovou, kterou nechal J. A. Baťa postavit ve Zlíně v roce 1938 takzvaný Baťův mrakodrap, tehdy nejvyšší betonová stavba Evropy. Mrakodrap byl správním a administrativním centrem podniků Baťa, nyní je sídlem Krajského  a Finančního úřadu Zlínského kraje. Budova je Kulturní památkou ČR a turisty láká pověstnou pojízdnou kanceláří.

Život Jana Antonína Bati shrnuje v rozhovoru Gabriela Končitíková z Nadace Tomáše Bati.

autoři: Petra Kopásková , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.