Hledali třicet Zlínů po celém světě. Baťa je stavěl podle jednoho vzoru, i ulice se jmenovaly stejně
Autoři dokumentu Batalives: Baťovské životy si vybrali nakonec pět měst, které stavěla firma Baťa ve třicátých letech.
Film byl natočen v pěti baťovských městech: Zlín, Baťovo-Borovo v Chorvatsku, Batanagar v indickém Západním Bengálsku, Bataypora v Brazílii a Batadorp v Nizozemsku.
„Stejné domky, kino, bazén postavila firma Baťa ve třiceti městech po celém světě, Dokonce i ulice mají stejné jména. Původně jsme chtěli vybrat na každém kontinentu jedno místo. Nakonec se ale ukázalo, že v Kanadě se už z původního města moc nedochovalo,“ vysvětluje Petr Babinec.
Ten společně s Karolínou Zalabákovou film Batalives režíroval. Zlín se představí očima Věry Dudíkové, která šila boty ve 44. budově bývalého baťovského areálu.
Batalives: Baťovské životy
V indickém Batanagaru u Kalkaty žije mladík Šona. „Ten pracuje v malé továrničce dva dny za čtrnáct dnů. V Indii je přitom terno mít práci, takže žije na tamní poměry spokojený život,“ říká Babinec.
V Indii se filmaři museli naučit i velké trpělivosti. „S Indy se domluvíte na určitou hodinu a oni přijdou o dvacet čtyři hodiny později,“ vysvětluje Babinec.
Důchodce Henrik z nizozemského Batadorpu zase vzpomíná na práci v baťovské fabrice, kde se seznámil i se svou ženou. „On pracoval celý život v továrně, bydlí i v klasickém baťovském domku,“ vysvětluje Babinec.
Partě teenagerů z chorvatského Borova (původně Bata-Borovo) baťovský odkaz vůbec nic neříká a zajímá je především, jak z rodného města vypadnout pryč. A posledním hrdinou je mladík z brazilského města Bataypora. Ten se zamiloval do České republiky a chce se sem odstěhovat, pochopit naši kulturu, vidět sníh a líbat se s blondýnkou.
Související
-
Pojízdná kancelář ve výtahu je unikát. Firmu Baťa ale z něho nikdo neřídil
Zlínský Baťův mrakodrap nebo jednoduše jedenadvacítka je další z unikátních staveb baťovské architektury druhé poloviny třicátých let minulého století.
-
Podívejte se, jak se žilo u Baťů. Jan Antonín Baťa si svoji vilu vyvzdoroval
Zveme vás na virtuální prohlídku vily Jana Antonína Bati. Je to dům, v němž sídlí Český rozhlas Zlín. A v ulici Osvoboditelů, dříve Nadkostelí, stojí už 90 let.
-
Pět lidí v pěti místech po celém světě. Film ukazuje život tam, kde města stavěla firma Baťa
Dokument Batalives vznikal v baťovských satelitech po celém světě, včetně Indie.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.