Více než půl milionu příběhů – historie a současnost Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně

11. září 2024

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně je největší knihovnou v kraji a za 139 let své existence se z původního čtenářského spolku změnila v knihovnu, která pečuje o více než půl milionu svazků.

Historie Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně sahá až do roku 1885. Je největší knihovnou Zlínského kraje a je s ní neodmyslitelně spjato jméno etnografa, jazykovědce a výrazné osobnosti kulturního života Františka Bartoše.

Jak se v průběhu století vyvíjela? Kolik má čtenářů a jaké skrývá ve svých archivech poklady? To vše v dalším dílu cyklu Kořeny, který připravila redaktorka Českého rozhlasu Zlín Silvie Pospíšilová.

Tento článek je součástí seriálu reportáží Českého rozhlasu Zlín KOŘENY. Všechny jeho díly najdete ZDE.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.