Více než půl milionu příběhů – historie a současnost Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně je největší knihovnou v kraji a za 139 let své existence se z původního čtenářského spolku změnila v knihovnu, která pečuje o více než půl milionu svazků.
Historie Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně sahá až do roku 1885. Je největší knihovnou Zlínského kraje a je s ní neodmyslitelně spjato jméno etnografa, jazykovědce a výrazné osobnosti kulturního života Františka Bartoše.
Jak se v průběhu století vyvíjela? Kolik má čtenářů a jaké skrývá ve svých archivech poklady? To vše v dalším dílu cyklu Kořeny, který připravila redaktorka Českého rozhlasu Zlín Silvie Pospíšilová.
Tento článek je součástí seriálu reportáží Českého rozhlasu Zlín KOŘENY. Všechny jeho díly najdete ZDE.
Související
-
Kateřině Tučkové jsme přičarovaly ženicha, říká rodačka z Kopanic Eliška Křižková
Hostem na rozhlasové Pohovce Jožky Kubáníka byla folkloristka, hrdá propagátorka krás Kopanic a spoluautorka několika knih o tomto kraji Eliška Křižková.
-
Knihovna v Halenkovicích získala prestižní ocenění. Stala se Knihovnou roku 2023
Knihovnou roku 2023 se stala Místní knihovna obce Halenkovice ve Zlínském kraji. Cenu předal zástupcům knihovny a obce ministr kultury Martin Baxa.
-
Divím se, když mi lidé píší, že z mých knih nemohli spát, říká spisovatelka Alena Mornštajnová
Alena Mornštajnová je jednou z našich nejúspěšnějších spisovatelek. Její knihy Slepá mapa, Hana, Tiché roky, či Listopád znají statisíce čtenářů nejenom u nás.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.