Ve Zlíně můžete vidět unikátní streetart na téma Baťa

Nedaleko Baťovy vily ve Zlíně vzniklo na stěně podchodu streetartové dílo, ve kterém jsou zobrazeni zakladatel obuvnického impéria Tomáš Baťa, jeho žena Marie, Jan Antonín Baťa, kolonie baťovských domků a baťovská hesla.

Nadace Tomáše Bati pořádá každoročně sochařské sympozium, v rámci kterého vznikají ze dřeva unikátní sochy, které jsou k vidění u Baťovy vily ve Zlíně na Čepkově. Letos však muselo být toto sympozium kvůli epidemii koronaviru a souvisejícími opatřeními zrušeno. Nahradila ho ale jiná unikátní akce – první ročník Streetartového sympozia.

"Nechtěl jsem se vzdát podpory umění ve Zlíně úplně, a tak jsme hledali s kolegy alternativní řešení. S myšlenkou streetartu přišel kolega Viktor Riško, který procházel téměř denně podchodem poblíž Baťovy vily a vadilo mu, že cesta k vile Tomáše Bati vede skrze tak nedůstojné místo, které by mohlo vypadat úplně jinak a baťovsky inspirovat," uvedl ředitel nadace Pavel Velev.  

 

streetart Baťa (autor díla - Dalibor Vybíral)

Do výběrového řízení sympozia s tématem Baťa se přihlásilo šest umělců, každý zpracoval vlastní návrh. Autorem vítězného návrhu je Dalibor Vybíral. "Téma Baťa mě velmi inspirovalo. Najít motiv, který by byl všeříkající, je u tak širokého tématu obtížné. Baťa svojí prací a filozofií zasahoval téměř do všech výrobních oborů a napříč společenskými tématy. Zaměřil jsem se tedy na to, kdo byly osobnosti, které pomáhaly tento fenomén tvořit. Chtěl jsem, aby tváře jeho ženy, syna a spolupracovníků vystoupily z anonymity a pomalu vstupovaly do podvědomí kolemjdoucích," uvedl Vybíral.

streetart Baťa (autor díla - Dalibor Vybíral)

Vzniklé dílo můžete vidět v podchodě spojující Jižní svahy, Baťovou vilu a OC Čepkov. Autor zobrazil Tomáše Baťu, Marii i Tomáše Baťu juniora a jejich zlínskou vilu. Vyobrazeni jsou také Jan Antonín Baťa, Dominik Čipera, Hugo Vavrečka, kolonie baťovských domků, továrna a Památník Tomáše Bati s letadlem Junkers. Nechybí ani ikonická baťovská hesla a boty.

 

streetart Baťa (autor díla - Dalibor Vybíral)

Podle informací zástupkyně nadace Gabriely Končitíkovké by streetartové sympozium mělo pokračovat i v dalších letech, možné je například střídání se sochařským sympoziem.

 

autoři: Veronika Žeravová , Růžena Vorlová | zdroj: Nadace Tomáše Baťi
Spustit audio

Související